Krem Çikolata: Üstelik Sadece Hurma ve Kakao İle!

0
307

11.20.2013_krem_cikolata

Seval Cevizci (sademutfak.com)

Hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Kızım daha küçükken üçer beşer yediği hurmayı artık eskisi gibi yemez oldu. Oysa ki büyüme çağındaki çocukların en çok ihtiyaç duyduğu maddelerin birçoğu adeta sözleşmişler küçücük hurma tanelerinde toplanmaya karar vermişler. Hamilelik döneminin de vazgeçilmezlerinden olan hurmayı daha detaylı incelemeye ve çok kolay ve lezzetli tarifimi denemeye var mısınız?

Bugün Sare’ye ne yapsam da yedirsem şu hurmaları diye kara kara düşünürken hurmayı iyice püre haline getirip Sare’nin de pek sevdiği kakaoyu eklemeye karar verdim. Aslında başka eklemeler yapmayı da düşünüyordum ki karışımın tadına baktım ve “hımm” oldukça iyiydi. Hiçbir ekleme yapmadan da kızımın seveceği bir tat elde etmiştim ve yanılmadım gerçekten çok beğendi ve tatlımız bir çırpıda hazırlandığı gibi bir çırpıda bitiverdi. Biz krem çikolata gibi ekmeğimize sürüp bir güzel yedik sizlerin de beğeneceğinize eminim.

Gelelim Rabbimizin en güzel nimetlerinden hurmanın faydalarına:

Hurma bol miktarda şeker, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri, C vitamini ile folik asit içeriyor. Tüm hamilelik süresince ve özellikle hamileliğin son dönemlerinde fazlaca tüketilmesi gereken bir besin. Hem ceninin fiziksel gelişimi için hem de annenin hamilelik sıkıntılarını azaltması, rahim kaslarını güçlendirip doğumu kolaylaştırması ve doğum sonrası yaraların kolay iyileşmesi için kesinlikle ihmal edilmemeli. Son yapılan araştırmalarla hurmanın doğal oksitosin hormonu içerdiği de biliniyor. Oksitosin, östrojen hormonunun azalmasıyla salgılanan ve rahim kaslarının açılmasına yardım ederek doğumu kolaylaştıran bir hormon. Bu bilgilere hiç sahip olmadan Allah’ın Hz. Meryem’e işaret edişinden yola çıkıp çok doğru sonuçlar elde edilebilir ki Peygamberimiz de hadislerinde hurmadan bolca bahsetmiştir.

Uzun zamandır suni sancı ile doğum diye bir kavram söz konusu.  Esasen suni sancı adıyla enjekte edilen şey sizin vücudunuzun hormon dengesi bozulduğu için üretemediğiniz oksitosin hormonu; fakat sentetik olanı! Peki neden vücudumuz oksitosin üretemez? Gerek hazır gıdalar gerek sentetik temizlik ürünleri (diş macunu, deterjanlar, şampuanlar vs) bol miktarda paraben denen antimikrobiyal maddeleri içerir. Parabenler endüstriyel ürünlerin raf ömrünü uzatır, bu nedenle ıslak mendil de dahil olmak üzere pek çok üründe ilk sıralarda yer alırlar. Bu ürünler kullanıldıkça hatta solundukça vücudumuza yerleşir ve zamanla doz aşımına uğrar.  Parabenlerin en bilinen özelliklerinden biri östrojen hormonunu taklit etmeleridir, yani vücudumuzda östrojen hormonu gibi davranırlar. Çikolata kistleri, endometriozis gibi rahatsızlıklara sebep olabilen parabenler en çok meme kanserine yol açmalarıyla biliniyor. Doğum esnasında ise vücutta östrojen hormonu seviyesi bir türlü azalmadığından oksitosin üretimi engelleniyor ve bir çok kadın suni sancı denilen yöntemle doğum yapmak zorunda kalıyor. Normal doğumla bebek yaşaması gerek tüm süreçleri ardında bırakıp beynindeki sıvı fazlasını da atarak doğarken suni sancı ve hatta sezaryen gibi yöntemlerle fiziksel ve psikolojik açıdan gerekli süreçleri yaşayamıyor ve üstelik anneye verilen kimyasallardan da olumsuz etkilenebiliyor.  Lafı amma uzattım asıl bahsetmek istediğim hurmanın cenin, bebek ve küçük çocukların özellikle beyin ve kemik gelişimine sağladığı katkıydı. Gelelim 15 dakikada hazırlanabilen tarifimize:

krem_cikolata2

Malzemeler:

İstenen miktarda hurma İstenen miktarda kakao
İstenen miktarda öğütülmüş fındık, badem veya fıstık

Dilediğiniz miktarda hurmayı sıcak suda birkaç dakika bekletin. Kabuklarını soyun ve blendırda iyice çekin, pürüzsüz hale getirin. Şimdi dilediğiniz miktarda doğal kakaoekleyin ve karışımı tekrar çırpın. Tadına bakın gerek görürseniz kakaoyu arttırın. BenSugi cinsi hurma kullandım ki bizim en çok tükettiğimiz hurma budur herhalde, ama diğer hurma çeşitleriyle de denenebilir (mebrummeşruk). Benim çok meşhur bir krem çikolata tarifim var aslında ama biraz zahmetli bir tarif olduğundan hurmalı halinin çok daha sık yapılacağını düşünüyorum. Ben 6-7 adet fındığı ince ince dövüp ekledim, siz de fındıkbadem veya fıstık ekleyebilirsiniz. “Bu tarife kakao yağı yakışır mı?” derseniz “yakışmaz mı?” derim ama bu haliyle çok ideal geldi bana, artık gerisi size kalmış; deneyin ve çocuklarınıza mutlaka yedirin benimki pek sevdi sizinki de sever inşaallah.

krem_cikolata3