9.6 C
İstanbul
28 Ocak 2023, Cumartesi
spot_img

Gerçek Tıp: Bebek ve Çocuklarda Ateş Düşürmede Etkili Yöntemler

Derleyen: Güneş Ay (sadehayat.com)

Sonbaharın yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak ateş ve öksürük gibi rahatsızlıklar sık sık görülmektedir. Özellikle yüksek ateş ve ateşe bağlı havale annelerin korkulu rüyasıdır. Halbuki 5 yaşın altındaki çocuklarda havale geçirme oranı yalnızca % 5’ tir. Ayrıca ateş vücuttaki toksinlerin eritilmesi ve vücuttan atılmasında rol oynayan en önemli faktördür. Fakat çoğu ebeveyn ateşin çocuğun iyileşmesindeki en önemli faktör olduğundan habersizdir ve sürekli ateş düşürücülerle ateşi düşürmeye çalışarak vücudun iyileşme mekanizmasını sekteye uğratmaktadır.

Peki ateş durumunda ne yapılmalıdır?

Yüksek ateş durumunda çocuğa duş aldırma, sirkeli su ile kompres yapma gibi yöntemler zaten herkes tarafından bilinmektedir. Bunlara ilave olarak ateşli hastalıklarda aşağıda belirtilen yöntemlerden herhangi bir kaçının uygulanması durumunda vücudun iyileşmesi hızlanmakta ve ateş çok kısa sürede düşmektedir.

Ateşin düşürülmesinde etkili yöntemler:

–     Limonun suyu sıkılıp, su ile karıştırılarak aç karnına içilirse ateşi düşürür. Limon suyu baş ağrısına, boğaz enfeksiyonlarına ve bademcik şişmesine iyi gelir.

–     En etkili yöntemlerden biri de buruna doğal çörekotu yağı damlatmaktır.

–     Suda kaynatılarak elde edilen arpa suyu ateşi düşürür, balgamı söker, ishali önler.

–     Akasya çiçeği yaprakları ve dalları kaynatılarak suyu ile baş yıkanırsa ateş düşer.

–     Arpa ve papatya kaynatılararak bir su bardağı içilirse ateşi düşürür.

–     Kına kaynatılarak içilirse yada sirke ile karıştırılıp ayakların altına sürülürse ateş düşer.

–     Sirke Ateşli hastalıklarda zeytinyağı ile karıştırılarak başa sürülürse, baş ağrısını dindirir, ateşli vücuda sürülürse, ateşi düşürür.

–     Zencefil midedeki balgamı parçalar ve iltihabı kurutur. Kan basıncını normalleştirir, kan dolaşımını uyarır, terletir ve ateşi düşürür.

–     Elma veya elma suyu bronşit ve nezleye, ateşli hastalıklara iyi gelir

–     Sinameki ateşi düşürür.

–     Defne yapraklan öğütülür, kepekli buğday unu ile yan yarıya karıştırılır ve sirke ile hamur yapılır. Bu hamur ateşli şişliklere sarılır. İltihaplanmayı önler, ateşi düşürür, ağrıyı dindirir.

Kaynak: Gerçek Tıp/ Yitik Şifanın İzinde

Sade Hayat
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

[td_block_social_counter facebook="441147939243524" twitter="sadehayatcom" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Bizi Takip Edin" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" instagram="sadehayatcom"]

Son Yazılar

Gönder
Yardım?
Sade Hayat ile sohbet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?