Gardasil’in Yan Etkileri Hayat Karartıyor

0
443

12.16.2013_gardasil

sadehayat.com

2006 yılında FDA tarafından onaylanan Gardasil’in rahim kanserini önlediği iddia ediliyor. Rekombinant DNA yöntemi ile üretilen bu aşıda yapay virüs benzeri parçacıklar kullanılıyor. 3 doz alınması gerekli görünen gardasil çoğunlukla 9 – 26 yaş arası genç kızlara uygulansa da aynı zamanda aynı yaş grubundaki erkeklere de uygulanıyor.

Piyasaya çıktığı günden beri hakkında tartışmalara neden olan Gardasil’in ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi yan etkilere sahip olduğu iddia ediliyor. Kayda geçen yan etkiler arasında; felç, rahim ağzı kanseri, sakatlıklar, eski sağlığına kavuşamama, aşı sonrası hayati tehlike sebebiyle uzun süreli hastane tedavisi ve ölümler yer alıyor.

En son kayıtlara geçen vaka ise Fransa’dan. Fransa'da 15 yaşındaki Marie-Oceane Bourguigno isimli genç kızın rahim ağzı kanserine karşı vurulduğu Gardasil sebebiyle yürüme yeteneğini kaybettiği iddia ediliyor.

Gardasil hakkında uzmanların görüşleri ise şöyle;

“Gardasil Rahim ağzı kanserinden korumaz.”

Dr. Russell L. Blaylock
“Rahim ağzı kanserine sebep olduğu öne sürülen HPV virüsü kanser yapmaz. Birden fazla virüs ve bakterinin bir araya gelmesi ile bazı komplikasyonlar oluşabilir. Gardasil ise buna karşı zaten koruyucu değildir. Yapılan araştırmalar, bağışıklık sistemimizin HPV’yi 2 sene içinde %90 oranla vücuttan temizlediğini göstermektedir. Hatta virüsten ilk sene içinde kurtulma oranının %70 olduğu belirtilmektedir; ve bu durum aşısız gelişmektedir. Rahim ağzı kanseri Amerika’da en az görülen kanser türlerinden biridir. Her yıl 12.000 rahim ağzı kanseri vakasından 4.000’i ölümle sonuçlanmaktadır.[Türkiye için Sağlık Bakanlığı’nın 2007 tarihli açıklaması ise şu şekildedir: “Türkiye’de her yıl 1360 kadın serviks kanserine yakalanıyor bunların 600’ü hayatını kaybediyor.”] Bu rakam aşı sonrası ağır komplikasyon yaşayan genç kız ve kadınların sayısı ile aynı düzeydedir. Hatta aşı mağdurlarının sayısı daha fazladır. Gardasil’in HPV virüsü üzerinde tedavi edici etkisi herhangi bir gıda kombinasyonu kadar bile değildir. Doğru beslenerek, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek virüs ve hastalıklarla mücadele edebilirsiniz.
Gardasil’in yan etkilerinden bazıları şunlardır: MS, ansefalit (beyin iltihabı), körlük, kalp zarı iltihabı, koma ve ölüm.”

“Gardasil, karanlık bir aşıdır.”

Prof. Dr. Sezai Şahmay
“Bu aşı bir pazarlama yöntemi başarısıdır. Kansere yol açan HPV virüsünü kadınların yüzde 90′ı geçirir ve kendiliğinden bağışıklık da kazanırlar. Ancak bu lezyon yüzde 3′ünde rahim ağzı kanserine yol açar ki bu grubu zaten simir testi ile yakalamak mümkündür. Ben ailemden kimseye bu aşıyı yaptırmam, hiçbir hastama da önermem. Yan etkileri kullanıldıkça gündeme daha fazla gelecektir. Akıllı ve dikkatli olmak lazım ucu açık ve karanlık bir aşıdır.”

“Aşı Etkisiz”

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Dr. Murat Tuncer [2007 yılı yorumları]:
“Serviks kanseri Türkiye’de öncelikli bir problem değil, ayrıca aşının maliyet-etkinlik analizi negatif yöndedir. Serviks tarama programına giren hiçbir kadın bu kanserden ölmemiştir ve HPV alan kadınların yüzde 75 ile yüzde 98’i kanser olmaz. Gardasil için kanser aşısı demek doğru değil, bu ilaç firmalarının pompaladığı bir politikadır, şu anda etkinliği yüzde yüz kanıtlanmış değil sadece 5 yıl için etkinliği bildirilmiş. 5 yıl sonra ne olacak, tekrar yapılacak mı kesin belli değil. Ama Türkiye’de [HPV aşısının] ne kadar koruduğuna yönelik bir çalışma yok, belki de hiç korumuyor, bilmiyoruz.”

"Felç geçiren kızlar var"

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Aşının etkili olup olmadığı belli değil. Bu aşıya etkili denebilmesi için 20-30 sene geçmesi lazım. Piyasaya çıkalı 6-7 yıl oldu. İkincisi bu aşının etkili olması da zaten mümkün değil.  Bu aşı 12 yaşından itibaren sapasağlam genç kızlara yapılıyor. Bu yüzden felç, epilepsi ya da kan pıhtılaşmasına bağlı rahatsızlıklar geçiren, alerji komasından ölen genç kızlar var.
 

Kaynaklar:
1. Habertürk.com
2. Asihakkinda.com
3. Lepoint.fr