Ev Yapımı Çikolata

0
609

12.15.2013_cikolata

Sümeyra Kılınç (sademutfak.com)

Çikolatanın efsanevi faydaları hakkında her geçen gün daha çok bilgi ediniyoruz. Ancak en başından şunun altını çizelim; bu lezzetin faydalarından istifade etmek istiyorsanız, mutlaka doğal çikolata tüketmeniz gerekiyor. En doğal çikolata da elbette içinde ne olduğunu bildiğiniz, kendi mutfağınızda, kendi elleriniz ile hazırladıklarınız olacaktır.

Yapılan araştırmalar çikolatanın hem ruh sağlığı hem de fizyolojik sağlık için önemli maddeler içerdiğini gösteriyor. Örneğin özellikle siyah üzümde bol miktarda bulunan resveratrol kakaoda da tespit edildi. Bu madde özellikle beyin ve sinir sistemi üzerinde etkili, çok kuvvetli bir antioksidandır. DNA hasarlarına engel olur. Karaciğeri korur ve damar sertliğini engeller.

Çikolatanın ölçülü tüketimi aynı zamanda stres hormonlarını da düzenliyor.

Peki, doğal çikolatayı nasıl yapacağız? İşte bu yazıyı, bu soruyu cevaplamak için kaleme aldık. Şunu da belirtelim bu tarif tamamen Sade Mutfak’a aittir. Doğal çikolata yapmak için uzun zamandır mücadele eden ekibimiz, market çikolatalarını eritip şekil vermenin “evde çikolata yapımı” olarak isimlendirilmesinden oldukça yorulmuştu ki, denemeleriyle bu tarife ulaştı. Çikolata maceramızda bize denemeleriyle yol gösteren Hacer ve Rumeysa Hanıma da teşekkür ederiz.

Tarife geçmeden önce ufak bir bilgi paylaşmak isterim. Çikolatanın ana maddesi kakao yağı, kakao ve kaya şekeriniz olacak. Bunun dışında ağız tadınıza ve zevkinize göre içine tarçın, hindistan cevizi, ceviz, yenibahar, muskat cevizi, kuş üzümü, kahve, kakule, karanfil, fındık, badem, yer fıstığı, kuru meyveler ve daha nicelerini ekleyebilirsiniz.

TARİF:

  1. 100- 150 gr kakao yağını eritin.
  2. Üzerine 1 çay bardağından biraz az (75 gr) pudra şekerini ekleyin.(Sade Pazarda dönem dönem doğal pudra şekeri bulunuyor.)
  3. Bitter çikolata için 4 çorba kaşığı, normal çikolata içinse 2 çorba kaşığı  kakaoyu,  karışıma ekleyin. Ve hızlıca çırpıp ocağı kapatın. Kakao yağının yanmaması gerekiyor.
  4. Karışımı bir süre daha çırpın, Hiç pütür kalmasın.
  5. İstediğiniz kalınlığa uygun, buz dolabına koyabileceğiniz, düz ve yayvan bir kabın içine karışımı boşaltın.
  6. Üzerine hindistan cevizitarçın, iri dövülmüş badem ve cevizi ekleyin.
  7. 1 çorba kaşığı bal ekleyin.
  8. Karışımı buz dolabında dondurun.
  9. Donduktan sonra çikolatayı istediğiniz büyüklükte parçalayın.

Çikolatayı buzdolabında veya  cam kavanoz içinde mutfakta da muhafaza edebilirsiniz. Kakao yağı 30 derece sıcaklığa kadar erimeme özellğine sahip.

Afiyet olsun.

Resimli Tarif için tıklayın.