27.6 C
İstanbul
4 Temmuz 2022, Pazartesi
spot_img

Bal ile Yara Tedavisi

01.03.2014_bal_ile_yara_tedavisi

Sadehayat.com

Balın tedavide kullanımı antik çağlardan beri bilinen bir yöntem. Özellikle yara tedavisinde etkileri bilinen bal, kuvvetli bir enfeksiyon ve iltihap temizleyici olduğu için savaşlarda acil bakımda sıklıkla kullanılmış.

Penisilin ve antibiyotiklerin keşfiyle bal ile tedavi unutulmaya yüz tutmuştu. Ancak aşırı antibiyorik kullanımına bağlı olarak dirençli bakteri ve virüslerin gelişmesiyle tıp dünyası bu kadim tedaviyi tekrar hatırladı. Ancak tıbbın elinin değdiği her şey gibi bal da işlemlerden geçirilerek tabiatından uzaklaştırılmaktadır. Bugün piyasa da dahi, arılara ihtiyaç duymadan üretilen suni balların kol gezdiği düşünülürse, tıbbi ballarda nasıl tehlikeler olabileceğini kestirmek mümkün değil.
 

Bilim dünyası balın mikrop kırıcı ve temizleyici özelliğinin arkasındaki sebepleri hala tam olarak anlamış değil. Yapılan araştırmalar bu durumu, balın yüksek osmolarite ve asit seviyesine sahip olmasının, farklı mikroorganizmaların yaşaması için uygun ortam sağlamıyor olmasına bağlıyor. Ancak bu da soruları tam anlamıyla cevaplandıramıyor.

Kaynak: Medscape.com

Sade Hayat
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

[td_block_social_counter facebook="441147939243524" twitter="sadehayatcom" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Bizi Takip Edin" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" instagram="sadehayatcom"]

Son Yazılar

Gönder
Yardım?
Sade Hayat ile sohbet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?