Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
1028

Diş sağlığı

Sümeyra Kılınç (sadehayat.com)

Çok yakın bir zamana kadar amalgam dolguların en iyi dolgu türü olduğu düşünülürken artık civanın sağlık üzerine olumsuz etkilerini bilmeyen neredeyse kalmadı. Hatta bırakın ağızda civa hammeddeli dolgu taşımayı, civalı termometreler dahi yasaklandı.

Bugün sadece amalgam dolgular değil, protez dişlerin hammaddeleri, kanal tedavileri, implantlar, diş beyazlatma yöntemleri hazım sisteminden başlayarak tüm vücut sistemlerini bozuyor. Özellikle Avrupa’da bu zararların farkında olan diş hekimleri tarafından “biyolojik diş hekimliği” çalışmaları yürütülüyor. Ancak onların dahi konuyu ne kadar etraflıca inceleyebildikleri şüpheli. Zira biyolojik diş hekimliği implantlara sıcak bakıyor.

Doğal diş hekimliği uygulamaları ülkemizde henüz söz konusu dahi değil. Ancak en azından başlıca tehlikeler hakkında bilinçlenmek hata yapma ihtimalimizi azaltacaktır.

Diş Tedavisinde Bilmeniz Gerekenler

• Kanal tedavisini hekiminizle görüşün. Doğal diş hekimliği uzmanları kanal tedavisi yapılan dişlerde kronik enfeksiyon oluşabildiğini, kalp ve artrit başta olmak üzere enfeksiyon hastalıklarına yol açtığını belirtiyor.  Bunun yanı sıra kanal tedavisi ile öldürülen sinirler akupunktur noktalarına zarar vererek genel sağlığı bozuyor. Geleneksel Tıp Hekimi Aidin Salih hanımefendi çürük ve hasta dişi çektirmenin, kanal tedavisi yaptırmaktan daha doğru bir karar olacağını belirtiyor.

• İmplant yaptırmadan önce bir kez daha düşünün. Titanyum malzemelerden üretilen titanyum dişler çene kemiğine monte edildikten sonra asla çıkmıyor. Pişman olduğunuzda her şey için geç olabilir.

• Diş beyazlatma uygulatmayın. Diş beyazlatma yöntemlerinde titanyum ve lazer kullanılıyor. Dişlerinizi ara sıra çok ince öğütülmüş kaya tuzu ile hafifçe ovabilirsiniz.

• Amalgam dolgularınızdan kurtulun. Güvenilir ve konuya hâkim bir diş hekiminin yardımı ile amalgam dolgularınızı çıkarttırabilir, nanokomposit olmayan dolgu malzemesi ile doldurtabilirsiniz.

• Dişe eti çekilmelerinde, gerçek rahatsızlığınızı anlayabilecek bir geleneksel tıp hekimine başvurabilirsiniz. Diş eti çekilmesi ameliyatları ciddi zararlara sebep olabilmektedir.
 
Kaynaklar:
1. Articles.mercola.com
2. http://www.d.umn.edu/cla/faculty/troufs/anth1602/pcdentistry.html
3. http://www.jaypeejournals.com/eJournals/ShowText.aspx?ID=4159&Type=FREE&TYP=TOP&IN=&IID=325&Value=28&isPDF=YES
 

[1] http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/02/18/dangers-of-root-canaled-teeth.aspx