Tıbbın Hastalığı – Brian Inglis – İnkılâb Yayınları

0
230

Tıbbın Hastalığı

(Sadehayat.com)

70’li yıllar, modern tıbdan duyulan hayal kırıklığının giderek arttığını gösteren işaretlere şahit oldu. Ivan Illich’in Medical Nemesis, Barbara Gordon’un I’m Dancing as Fast as I Can’ı gibi tıb kurumuna ağır tenkitler getiren kitaplar best – seller oldu. Bu arada alternatif tedavileri uygulayanlar benzersiz bir ilgi patlamasının odağı olmaya başladılar.

Niçin? Brian Inglis nerede yanlış yapılmış olduğunu açığa çıkarabilmek için, kalb krizi ve kanserden basit bir soğuk algınlığına, hastalığın sebepleri ve seyri konusundaki delilleri gözden geçirmeye karar verdiğinde modern ve alternatif tıbbın tarihini yazmış bulunuyordu. 40’lı, 50’li yılların harika ilaçlarının yarattığı zafer sarhoşluğuyla oluşan büyük hülyaları tıb bilimi neden gerçekleştirememişti? Inglis’ın bulguları yapılan tenkitleri haklı çıkarıyor, güçlü ve prestij sahibi tıb camiasının, bu konumunu tehlikeye atmak istemediğini ortaya koyuyordu. Inglis daha derine inerek bu durumun sebeplerini inceliyor.

Tıbbın hastalığı yine doktor suçlayan kitaplardan biri gibi görülmemeli. Görüşleri tıb camiası tarafından reddedilen yada görmezlikten gelinen tıb adamlarının çalışmalarına dayanan bu kitap, aynı zamanda yalnız çağımızın hastalıklarına değil, genel olarak hastalığa karşı yeni bir yaklaşıma, yeni bir bakışa çağrıdır.

Tıbbın Hastalığı

Çağın Hastalıklarına ve Modern Tıbba Bir Bakış I – II

Brian Inglis

İnkılâb Yayınları

(0212) 524 44 99