Sülük İçin Haksız Benzetme

0
251

(Sadehayat.com)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dolandırıcılık” ve “Zimmet” suçlarından 18 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Cem Uzan hakkında, “Türkiye’nin haklarına yapışmış en büyük sülük…” ifadesini kullandı.

Sülük (Hirudo Mecidinalis), insanlar için birçok hastalıkta kullanılan güçlü bir biyolojik ilaçtır. Sülük dünyada ve ülkemizde kronik rahatsızlıklar da dâhil birçok hastalığın iyileştirilmesinde, yönetilmesinde ve rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Bu tedavi (Hirudoterapi) hakkında yapılan birçok bilimsel araştırma sülüğün insan ve hayvan sağlığında etkili bir tedavi olduğunu ortaya koymaktadır. Sülük, kan emmesinden ziyade insan vücuduna bilinen 106 biyoaktif madde vermesiyle etkili bir tedavi gerçekleşebilmektedir.

Bu bilgiler ışığında bakıldığı zaman, Sayın Bakanın sözkonusu kişiyi sülüğe benzeterek bu kişinin faydalı bir eylem yaptığı sonucu çıkmaktadır.

Ülke kaynaklarımızı kullanmada usulsüzlük yapan birinin sağlık açısından son derece faydalı bir hayvanla benzeştirilmesi sülük açısından bir haksızlıktır.

Tabii kaynaklarının büyük oranda Türkiye’de bulunduğu bu değerli hayvanın iade-i itibarını Geleneksel Tıp uzmanları dört gözle beklemektedir.