Silikon Vadisindekiler Daha İyi Çalışmak İçin 36 Saatlik Açlık Yapıyor

0
501

Biohackrlar işlerine odaklanmak için 7 güne kadar sadece su içerek oruç tutuyorlar.

Biohackerlar 36 saatten yedi güne kadar uzayan sürelerde oruç tutuyor.

Bizim gibi öğle yemeğini saat 11:00 olmasına rağmen hala yemediği için krizlere girenler Silikon Vadisi'ndeki bir grup girişimcinin düzenli olarak 36 saatlik oruçlarını anlamakta güçlük çekebiliriz. WeFast grubu 36 saat boyunca sadece su içerek geçirdiklerinde zihinsel  olarak daha çok odaklanabiliyor ve sağlıklarını koruyabiliyor.

"Monkfast /Derviş Orucu" rejimi ilk gün akşam yemeği yemek yerine tüm gün oruç tutarak sonraki sabah yemeğe dayanıyor.

WeFast websitesinde bu beslenme sistemine girecekleri normalden daha fazla su içecekleri, daha vücut enerjisini korumak için biraz üşüme hissedecekleri ve meşgul olarak atlatabilecekleri açlık kasılmaları yapacakları konusunda uyarıyor.Diğer oruç protokolleri 15 saat orucu tavsiye eden "Leangains", mükellef bir akşam yemeği ile biten 20 saatlik açlık öneren "Warrior Diet" ve "60 saatlik süreyle orucu tavsiye eden "The Himalaya Fast".

"Bir çok insan beslenme şeklimi 'delice' buluyor ve imkansız olduğunu düşünüyor." diyor Nootrobox besin takviyeleri CEO'su ve kurucu ortağı Geofreyy Woo. Ancak "bu yöntem yüzde 100 güvenli" diye de ekliyor.

2016'da Woo yılın 44-48 haftasını oruç tutarak geçişmiş. Sadece seyahatleri esnasında ve tatildeyken oruç tutmamış.

"Bence sağlığım, enerjim ve biyometrik verilerim bunun delilik olmadığını gösteriyor. Oldukça mümkün ve aslında vücuda daha uygun. Çevremizle bizimle birlikte haftalık sürelerde oruç tutan binlerce insan var."

WeFastercılar gıda alımının durdurulmasını daha uzun bir hayata götürebildiği, metabolizmayı koruduğu , bağışıklığı geliştirdiğini ve kanser riskini ortadan kaldırdığı üzerindeki kanıtlara dikkat çekiyor.

"Vücutlarımız yağlarda enerji doğal olarak depolayan buzdolaplarına sahip. Hayatta kalma güdünüzle "turbo"ya taktığınızı düşünün. Bu hücrelerimiz için de çok verimli."

Nootrobox kurucusu Goeffret Wpp ve Michael Brandt haftada bir en az 36 saatlik açlık yapıyor.

Aslında orucun reklamlara karşı ve her zaman yememizi emreden kültüre karşı duyarsızlaştırdığına inandığını ifade ediyor.

"İşte bu sebepten tarihin en büyük obezite oranına şahit oluyoruz. Gelin bu büyük toplumsal sorunu oruçla ve diğer biohack yöntemleriyle aşalım."

"Biohackleme günümüzde işe yaramaz hale gelmiş sağlık sistemi içinde popülist bir hareket. ABD en kötü sonuçları doğuran en yüksek maliyetli sağlık hizmetlerine sahip. İyimser bir bakışla vücudumuza günlük olarak aldığımız şeyler yılda 15 dakikalığına check-up için ziyaret ettiğiniz çalışmaktan yorulmuş doktordan daha etkili.

Woo, ekibin 36 saate karar verdiğini çünkü vücudun karaciğerde 20-24 saatlik glikojeni depoladığını söylüyor.

"Glikojeni tükettiğimizde vücudumuz otofaji denen süreci başlatır. Bu, zarar görmüş yaşlı hücrelerin geri dönüşünü sağlar. Vücutlarımız doğal büyüme hormonu salımını ve yeni nöron ve yağsız kas kütlesi üretimini arttıran beyin kaynaklı nötropik etkenlerini başlatır."

"Hepimiz ketoz sürecine sahibiz. Atalarımız 36 saatten daha uzun süre beslenmeden hayatta kalabildiler. Hepimizin oruç tutma, aç kalma kabiliyetimiz var. Sadece büyük bir çoğunluğumuz bnu daha önce denemedi. Hepsi bu."

Woo, başlarda zor olduğunu itiraf ediyor, ancak  devam ettiğinde bunun "zihinsel ve fiziksel olarak özgürleştirici" hale geldiğini söylüyor.

"Vücudum bir sonraki öğünü ve bir sonraki insülin salgılamasını bekler hale geldi çünkü toplumumuz sürekli tüketime şartlandı ve bu yönde eğitildi."

Üçüncü seferde bunun "tazeleyici" ve sonrasını beklediği bir hale geldiğini söylüyor. Yine de Woo göründüğü kadar yenilmez değil.

"Harika gıdalara bayılıyorum ve Michelin yıldızlı restoran açmaya meyyal bir adamım. Açlıktan karın kazınması hissetmiyorum ama lezzetli gıdalar fikri çok çekici. Suşi, mangal, fo ve yahni fikri şimdi bile çok cezbedici."

"İlk seferde Şükran Günü'nde açmak üzere beş günlük uzun bir açlık yapmayı denedim. Ortasında bırakmak zorunda kaldım. Gece saat 01:00'e kadar sürdürecek disiplinim yoktu. Ben de sıfırlanıp sonraki iki gün daha oruç tutup beş güne hazırlanıp tamamlamak için bir protein barı yedim ve sonraki gün birçok lezzetli yemekler yedim."

Orucunu açmak için Woo yüksek yağlı, orta derecede proteinli, düşük karbonhidratlı ketojenik bir kahvaltı yapıyor. Bu kahvaltıda yumurta, pastırma, avokado ve ıspanak gibi yeşillikler yiyor. Öğle yemeğinde ise büyük bir somon balığı veya tavuklu salata yiyor.

"Çünkü oruç tutarak terbiye oldum. Bu yüzden bana ne eğlenceli geliyorsa devam gıdası olarak onu seçmek için kendime izin veriyorum."

Açlığın herkes için olmadığının altını çiziyor. Kesin olarak düşük kiloda olanlar bu beslenme sistemini denememeli.

Bundan hareketle Britanya Diyetetik Derneği sözcüsü Gillian Killiner (121Dietatiin.com), orucun birçok farklı yolla kullanılabileceği yorumunu yapıyor. Buna son zamanlarda popüler olan 5:2 diyeti de dahil. Ancak yine de orucun kademeli olarak uygulanması gerektiğini ve sonrasında iyi beslenmek gerektiğini vurguluyor.


Kaynak: Independent