Sağlıklı Kalmak İstiyorsanız Mamografi’den Uzak Durun!

0
241

27.03.2012_mamografi

Her sene 800 kadın Norveç'te gereksiz yere göğüs kanseri tedavisi görüyor.

21 Şubat 2012 – VG Net

Norveç – İnsan Sağlığı Derneği’nden tıp doktoru ve istatistikçi Per Henrik Zahl ve Oslo Üniversitesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Jan Malen 14 yıl süren mamografi analizi yaptılar.

Bulgular altın değerinde

Araştırmaya göre Norveçli kadınların birçoğuna göğüs kanseri olmamalarına rağmen kanser teşhisi kondu.  Şimdi birçok uzman halkı hatalı teşhislere karşı uyarıyor.

Dr Zahl ve Doç. Dr Malen 14 yıllık analizden sonra ulaşılan sonuçları şöyle açıklıyorlar:

  • Mamografi birçok kişinin kanser tedavisi görmesine yol açtı. Ancak bu tedaviler erken teşhisten dolayı değil, teşhisin yanlış konulmasından kaynaklanıyor.
  • Mamografi ile yapılan taramalarla her sene ortalama 1300 kadının göğüs kanseri olduğu tespit ediliyor. Yapılan istatistikî incelemeler bunlardan 800’ünün yanlış teşhis olduğunu gösteriyor. Akabinde ise gereksiz ve ölümcül bir tedavi başlatılıyor.

Kadınlara resmen yanlış teşhis mi konuluyor?

Dr. Zahl: Bu soruyu eğer bir patologa sorarsanız teşhisin yanlış olmadığını, çünkü küçük de olsa bir tümörün fark edildiğini söyleyecektir. Ancak biz biliyoruz ki birçok tümör zararsız olabiliyor ve kendiliğinden kayboluyor. Yani zararsız basit tümörler göğüs kanseri gibi tedavi ediliyor.

Mamografi zararsız tümörleri bulmakta mükemmeldir ancak zararlı tümörleri bulmak için çok kötü bir metoddur. Zaten kitlede bir değişiklik olsa kadınlar kendileri bunu fark ediyorlar.

Ciddi zararlar veriyor

Araştırmacı olan Zahl hatalı tanıya karşı çok eleştirel yaklaşıyor, çünkü tedavisinin çok zararlı, hatta ölümcül olabileceğini söylüyor.

Dr. Zahl: Bunun modern tıptaki en büyük skandallardan biri olduğunu düşünüyorum. Tedavide çoğu kez radyoterapi ve kemoterapi uygulanıyor. Çoğu insan ciddi anlamda hasta oluyor, bazıları ise ölüyor.

Kaç kişi ölüyor?

Dr. Zahl: Elimde tam sayı yok ancak kemoterapi görenlerden %2’sinin öldüğünü var sayarsak, her yıl 16 kişi hatalı göğüs kanseri teşhisinden dolayı hayatını kaybediyor. Bu yalnızca istatistikî bir örnek, daha derin araştırma yapmak gerekli.

Dr Zahl sağlık yetkililerinin ve Kanser Derneği’nin mamografinin ne kadar zararlı olduğunu bildiği halde bunu açıklamadıklarını iddia ediyor.

Dr. Zahl: Daha önce Kanser Derneği tümörlerin ne kadar erken fark edilirse hastanın iyileşme için o kadar yüksek şansı olduğunu söylüyordu. Ancak yapılan araştırmalara göre bu doğru değil.

Her sene mamografi ile kanser teşhisi konulan 500 hastadan hiçbiri kurtarılamadı. Kanserden ölen kadınların % 15’i göğüs kanserinden hayatını kaybediyor.

Kanser hastaları hakkındaki verilere göre 2009’da 671 Norveçli kadın bu sebeple hayatını kaybetti.

Yani kadınların tamamen mamografiden uzak durmalarını mı söylüyorsunuz?

Dr Zahl: Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız kesinlikle evet. Hiç kimse sağlıklı dişleri çeken bir diş doktoruna gitmeyi tercih etmezdi.

Çeviri: Hacer Dulkar Salih

Kaynak: VG net