Sağlıklı Bir Eviniz Olsun İster misiniz?

0
340

Derleyen: Sümeyra M. Kılınç (sadehayat.com)

Çeviren: Kübra Ateş

Sağlığınızın iyi olması için yaşadığınız ortamların uygun şartlara sahip olması çok önemli. Ev ve iş yerinde soluduğunuz havanın temiz ve kimyasallardan uzak olması pek çok şikâyetinizin iyileşmesine, yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olabilir.

Bugün evlerdeki en büyük tehlike her yanımızı sarmış olan kimyasallar. Evlerin inşa edilme aşamasından, iç dekorasyonun sağlanmasına kadar süren tüm prosedürler tehlikelerle dolu olabiliyor. Mobilyalardaki, halılardaki toksik maddeler, nano teknolojik inşaat malzemeleri, titanyum dioksit zengini boyalar, ev temizliğinde kullanılan deterjanlar ve niceleri..

Bu etkenlerin tehlikeye dönüşmesindeki en önemli faktörlerden biri evleri yeterince havalandırmıyor olmak. Yapılan araştırmalara göre yeni yapılan evlerin birçoğunda, iç mekânda formaldehit yoğunluğunun fazla olduğu, kronik irritasyon (tahriş) ve kanseri önlemek için kurallarca belirlenen miktarı aştığı ortaya konmuştur.

Araştırmalar büyük ve sanayileşmiş şehirlerde genellikle, iç mekânlardaki havanın dış mekâna oranla daha kirli olduğunu gösteriyor.

Bilinçli Olun: Size Nelerin Zarar Verebileceğini Araştırın

Ev ortamlarında kullanılan ve masum olduğu düşünülen pek çok ürün zehirli kimyasal maddeler içeriyor. Bu kimyasallar insan vücudunda depolanarak zamanla ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Yapılan araştırmalar yeni doğan çocuklarda dahi yüksek miktarda kimyasal madde birikintileri olduğunu kanıtlıyor. Bugün pek çok ebeveyn ailesini ve çocuklarını bakterilerden, mikroplardan korumak için tüm yüzeylerde ağır kimyasallar içeren deterjanlarla temizliyor. Hâlbuki bu kimyasallar çocuklar için belki bakteri ve mikroplardan bile daha tehlikeli. Her bir kimyasal molekül yüzeye temas ettiğinde uzun süreli olarak varlığını korur. Bulunduğu yerden kolaylıkla insan vücuduna ulaşabilen bu moleküller özellikle bünyeleri henüz savunmasız olan çocuklara zarar verir.

Acaba eviniz fazla mı “temiz”?

Çevreye zarar veren kirleticilerin belki en önemli kaynağı, parfümlü ve havaya karışan petrol bazlı temizlik ürünleridir. Deterjan, zemin ve mobilya cilası, boya, cam, ahşap, metal, çamaşır suları gibi ev ürünleri ağır kimyasallar içerir. Özellikle oda spreyleri aktif olarak korkunç kimyasalları havaya bırakır.

Ev ve iş yerlerindeki bir diğer tehlike ise formaldehit kaynağı yeni preslenmiş ahşap mobilyalar. Bu ürünler, üre-formaldehit reçineleri içeren yapışkanlar kullanılarak yapılır. Çekmecelerdeki suntalar, dolaplar ve mobilya üstleri ahşap oranı yüksek reçineden üretilir ve en yüksek formaldehit yayan preslenmiş ahşap ürünleri olduğu bilinir.

Sağlıklı Bir Ev İçin

1. Sağlıklı bir ev için havayı korumanın önemli bir yolu deterjanları terk edip doğal temizlik malzemeleri kullanmaktır. Bunun için pek çok alternatifiniz var;

  • Geleneksel Usul temizleyiciler kullanmak; kokusuz arap sabunları, boraks, çamaşır sodası, ev yapımı doğal sirke
  • Temizlik malzemesi olarak pamuk silme bezleri
  • Daha fazla bilgi için “Evinizi Doğal Yollarla Temizleyin” kitabını okuyabilirsiniz.

2. Ahşap mobilyalar tercih edin.
3. Mümkün olduğunca boya malzemeleri kullanmayın. Kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda evi en az 2 hafta boyunca havalandırın, bu arada başka bir yaşam alanı bulmanız gerekecek.
4. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın. Gün içinde perdeleri açık tutarak güneş ışınlarının evinize girmesine izin verin.

Kaynak: http://www.naturalhealth365.com/natural-healing/home.html