Sade Hayat Lüks müdür?

0
272

(Sadehayat.com)

Sade Hayat Derneği Dr. Aydın Salih’in tavsiyeleri çevresinde yaşamak isteyen insanların kurduğu bir dernek. Dunyabizim ekibinden de sevenleri bulunan derneğin tavsiye ettikleri ürünler için oluşturdukları Sade Pazar ile ilgili Faruk Günindi’den bilgi aldık.

Sade Hayat Derneği’nin gönüllü üyeleri tarafından açılan örnek bir pazar Sade Pazar. Sade Pazar Projesi olarak tanımlanan bu girişim dernek yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda karikatürist Faruk Günindi tarafından yönetiliyor.

Sade Pazar’da bulunan ürünlerde başka yerde bulunamayacak birçok özellik mevcut. Zeytinyağından çamasır sodasına birçok doğal, temiz ve sağlıklı ürünün bulunduğu pazarda ürünler dernek üyelerinin gayretleriyle bir araya getiriliyor ve bu temiz ürünler çok rağbet görüyor.

Standartları neler?

Sade Hayat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Sade Pazar Projesi koordinatörü Faruk Günindi diyor ki “Sade Pazar’daki ürünlerde özellikle bulunmasına dikkat ettiğimiz bazı standartlar var:

  • Genetiğinin değiştirilmemiş olması,
  • En doğal yollarla üretilmesi,
  • Hiçbir rafinasyon işleminden geçmemiş olması,
  • İnsan sağlığına zararlı veya tehdit eden hiçbir kimyasal kullanılmamış olması,
  • Temiz ve helal olması,
  • Mümkün olduğu kadar üreticiden bizzat alınması,
  • Sade Hayat Standartlarına uygun olması gibi.”

Sade Hayat Derneği’nin oluşturduğu standartlara uygun ürünler dışında hiçbir ürünün girmediği dükkânda birçok ürün organik olarak satılanlarla eşdeğer. Bu konuda Faruk Günindi şöyle diyor:

5102

“Evet, Sade Pazar’da rastlayacağınız birçok ürün dışarıda Organik sertifikalı ürünlerle eşdeğer sayılabilir. Birçok kişi bizi organik ürünler satanlarla karıştırıyor. Ancak bu tam olarak doğru değil. Biz ürünleri seçerken Sade Hayat Standartlarını kullanıyoruz ve bu standartları belirlerken organik ürün sertifikası veren birçok kurumdan bilgi aldık. Öğrendik ki organik sertifikalı ürünlerde birçok GDO’lu ürün mevcut olabiliyor. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Üstelik organik ürünler ulaşılamaz derecede pahalı. Bazen doğal ve ucuz olan bir ürün dahi sadece sertifikalandırıldığı için kat kat yüksek fiyatlara satılıyor. Biz ise yüksek kâr oranları değil sağlıklı, doğal, temiz ve helal ürünleri herkesin alabileceği kadar ucuza satmak istiyoruz.

Yabancı kaynaklı olanlar da dâhil birçok sertifika firmasının ‘riskli ürünler’ listesi dışındaki ürünlerde  genetik tahliller yapma ihtiyacını duymadıklarını ve bu şekilde sertifika verilebildiği belirtiliyor.

Yiyecek dışında şeyler de var

Sade Pazar’da sadece yiyecek ürünleri de bulunmuyor. Baharatlar, ilaçsız ağaçlardan toplanan sızma zeytinyağı ve doğal zeytinyağı sabunu, bizzat Sade Pazar tarafından doğal elma ve kaynak suyu ile kurulan sirkeler, saf yün, %100 pamuk ve %100 ipek kıyafetler, GDOsuz ve ilaçlama yapılmamış tahıllar, çamaşır sodası, boraks, yanmamış yağlardan imal edilen kokusuz arap sabunu gibi doğal temizlik malzemeleri ve hatta arpa ve arpa unu bulmak bile mümkün.

“Buraya getirdiğimiz ürünlerin büyük bir bölümünün nerede üretildiğine, nasıl üretildiğine kadar bizzat yerinde tespit ediyoruz. Kendimizin tüketmeyeceği hiçbir ürünü burada bulundurmuyoruz.

Butik bir tarzda çalışıyor Sade Pazar. Mesela bu ay neredeyse artık sadece köylülerin kendileri için ürettikleri bir ürünü, mesela kırmızı pirinci (karakılçık) bulabilirsiniz ama bir müşterimiz bir kerede hepsini alıp giderse onu uzun süre bulmanız mümkün olamayabilir. Bunun için bir haberleşme ağı kurduk. Bu gibi ürünlerden haberdar olmak isteyen kişiler sadepazar@gmail.com adresine isim, soyisim ve telefon numaraları gibi bilgileri gönderiyor.”

Yumurta ve süt!

Yakın bir zamanda süt ve yumurta getirmeye başlayacaklarını ve Sade Pazar’da sipariş taleplerini topladıklarını söyleyen Faruk Günindi şöyle diyor:

“Her ineğin sütü ayrı sişelenecek ve aynı gün teslim edilecek. Yumurta ise sağlıklı serbest tavuklardan. Bu ürünleri bulmak artık çok zahmetli.

İstanbul dışından gelen kişilerin birçoğu bu ürünleri yaşadıkları illerde bulamamaktan şikayetçi. Bu da bizi kargoyla teslimata yönlendirdi. Artık bu şekilde de sipariş almak durumundayız.”

Bu tip siparişler için sadepazar@gmail.com adresini kullanmak mümkün.

Sade Hayat Derneği örnek pazarı olarak kurulan Sade Pazar her gün saat 08:30- 20:00 arası açık.

Adres: Muratpaşa Mah. Sadi Çeşmesi Sok. No:23A  Aksaray, Fatih – İSTANBUL

Telefon: 0212 533 28 58

Sipariş ve Bilgi için: sadepazar@gmail.com, siparis@sadepazar.com

Web adresi: www.sadepazar.com

5101

Ulaşım için Yol Tarifleri:

  • Yusufpaşa tramvay istasyonundan gelmek için: Üst geçitten Muratpaşa Cami tarafına geçin. Cadde üzerinden devam edin. Aksaray otobüs duraklarından sonra 2. sokağa dönün.
  • Aksaray Metro istasyonundan gelmek için: Metrodan çıktıktan sonra Muratpaşa Cami tarafına altgeçidi kullanarak geçin. Grand Vatan Hotel yönünde yürüyün. Irmak Öğrenci Yurdu sokağına girin. Bu sokakta 100 metre ilerletin.

Newsweek gibi yapmadık

Faruk Günindi’den öğrendik!

Kaynak: dunyabizim.com