Malik Asit nedir?

0
302

Malik asit; bir tür meyve asiti olup; birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan organik bir bileşiktir. 

Malik asit ve yararlarından bahsedecek olursak: Malik asit, bir çok olgunlaşmamış meyvede bulunan bir meyve asitidir ve elma, malik asitin en zengin kaynaklarından biridir. Hücre metabolizmasının en önemli bileşenlerinden biridir. Elma ve kiraz gibi sulu meyveleri ısırdığınızda hissettiğiniz hoş ve ferahlatıcı tat malik asit sayesindedir. Malik asitin sağlığa geniş yararları vardır.

Malik Asitin Özellikleri:

Malik asit, ekşi meyvelerde doğal olarak bulunan bir asittir. Yaşayan canlı hücrelerin mitokondrilerinde yer alan bir enerji döngüsü olan Krebs döngüsünün, önemli bir ara basamağıdır. Sahip olduğu eşsiz özellikleri sayesinde sağlığa çok sayıda faydaları vardır.
 

Malik Asitin Faydaları:

Malik asit, hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücudun ATP elde etmesinde yardımcı olur. Enerji üretimi dışında malik asit;

  • kasların yorgunluktan korunmasını
  • bazı metallerin toksik etkisinin azaltılmasını,
  • ağız sağlığının korunmasını,
  • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini,
  • sinir, kas ve kalbin düzgün çalışmasını
  • cildin sıkı ve pürünsüz görünmesini sağlar.

Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromu:

Fibromiyalji, daha çok orta yaşlı kadınları etkileyen kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji kas, tendon ve bağlardaki şiddetli ağrı ile ilişkilendirilen bir durumdur. Kas yorgunluğu ve enerji kaybı da bu duruma eşlik edebilir. Çeşitli çalışmalar kaslardaki yerel hipoksinin bu soruna neden olan esas sorumlu olduğunu göstermektedir. Hipoksi vücudun kas hücrelerine oksijen taşıma mekanizmasının normal çalışmasının bozulması olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak, kas oldukça hızlı yorulur ve kas dokularının çalışması zorlaşır. Malik asit kas yorgunluğunu tersine çevirir ve böylece fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili belirtileri giderir ve kasların performansını artırır. Bu enerji düzeylerinin arttırılması ve kas aktivitlerinin geliştirilmesini sağlayarak kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji hastalarının tedavisinde yardımcı olur.

Vücuttaki Zararlı Ağır Metallerin Giderlmesi:

Vücutta toksik metallerin aşırı birikimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı metallerin aşırı birikimi karaciğer hastalıkları ve beyin hastalıkları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Malik asit iyi bir şelat yapıcıdır ve vücutta birikebilen alüminyum ya da kurşun gibi potansiyel toksik metallere bağlama yeteneğine sahiptir. Sonuç olarak, metalik toksinler inaktive edilir ve bunların sağlık açısından riskleri azalır.

Ağız Sağlığı:

Malik asit ağız hijyenini korumaya yardımcı olur. Ağızda mikropları tutmaya yardımcı olan bir antiseptik gibi davranır ve enfeksiyon riskini azaltır. Ağızda dolaşan zararlı bakterilerin sayısını azaltır ve tükürük üretimini uyarır. 

Sağlıklı cilt:

Ciltte kırışıklık ve ince çizgileri soldurarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve cildin genç ve sağlıklı görülmesini sağlar. Doğal bir yüz peelingi gibi davranır. Cildinize ince elma dilimleri uygulayın ve sonuçlarını kendiniz görün! Ancak malik asitin katkı maddesi halinde kullanıldığında deri döküntüsü, ürtiker ya da şişme gibi bazı yan etkileri olabilir. Sirke gibi doğal şekilde alındığı takdirde gayet güvenlidir. 

Kaynak: www.buzzle.com

Türkçesi: www.bilgiustam.com