Kuşburnu Şurubu

0
400

12.08.2013_kusburnu_surubu

Sümeyra Kılınç (sademutfak.com)

Sade Mutfak’ta çok sık demlenen kıymetli bir çay tarifi vereceğiz bugün sizlere. Kuşburnu Şurubu’nu soğuk veya sıcak olarak tüketmek mümkün. İçeriğindeki bitkilerin şifalarını okudukça bunun sıradan bir çay olmadığına, bol şifalı bir “iksir” olduğuna kanaat getireceksiniz. Bu tarifi kıymetli Aidin Salih hocamız da tavsiye etmektedir.

Kuşburnu’nun faydaları saymakla bitmeyecek cinsten. Kuşburnu meyvesi içeriğinde bol miktarda C vitamini (turunçgiller, limon ve greyfurtu geride bırakacak kadar), B1, B2, E ve K vitaminleri; potasyum, kalsiyum, çinko, demir, sodyum ve magnezyum bulundurmaktadır.

Bu özellikleri ile kuşburnu dokuların yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, kan üretiminin düzenlenmesinde, kanserli hücre oluşumunun engellenmesinde oldukça etkilidir. Dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu için cildin gençleşmesine, güzelleşmesine ve büyüme çağındaki çocukların gelişimine yardımcı olur.

Kuşburnu içeriğindeki demir sayesinde kan üretimini de düzenler. Kanda pıhtılaşmayı engeller, tansiyon dengelemede etkilidir. Mideye ve yaraların tedavisine iyi gelir.

Kuşburnu böbrek üstü bezlerinin çalışmasına etki eder, hormonları düzenler, böylece ruh hali üzerinde olumlu etki oluşturur.

Eski tıpta halk hekimleri tarafından hastalara mutlaka tavsiye edilen kuşburnunun böbrek taşları ve iltihaplanmalar üzerinde tedavi edici etkisinin olduğu düşünülmekteydi.

Tarifini vereceğimiz kuşburnu şurubunda safran ve aspir de olacak. Aspir, yalancı safran olarak biliniyor. Özellikle göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu etkisi kanıtlanan aspir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, müshil etkisi ile kabızlığa iyi gelir, yağ dokularını kas ve enerjiye çevirir böylece fazla yağların yakılmasına yardımcı olur.  Kan dolaşımını düzenler, kanda pıhtılaşmayı engeller. Kemikleri kuvvetlendirir.

Şurup içinde kullanılan bir diğer şifalı bitki ise safran. Safran kanserli hücre oluşumunu engeliyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Safran aynı zamanda kolestrol ve romatizmal ağrılara da iyi gelir. Ruhu rahatlatır, depresyonu hafifletir. Rahim kaslarını gevşetici etkisinden ötürü hamilelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Gördüğünüz gibi bu şurubun içinde birbirinden kıymetli şifalı bitkiler var. Bugün genç yaşlı herkesin içmesini tavsiye edebileceğimiz kuşburnu şurubunun hazırlanması ise şöyle;

Malzemeler:

Yarım kg kuşburnu
2 lt içme suyu
Yarım kutu (1 çay kaşığı) safran
5 çay kaşığı aspir

Hazırlanışı:

– 500gr kuşburnu 2.5lt suda akşamdan ıslatılır. (Kuşburnu sert bir meyve olduğu için bu şekilde bekletmek içeriğindeki vitaminleri öldürmeden kullanabilmeyi sağlar.)

– Ertesi gün aynı su içinde kuşburnu meyvelerini 20dk kaynatılır.

– Kaynama sonunda ateş söndürülür ve 1 çay kaşığı safran 5 çay kaşığı aspireklenir.

– Soğuyunca kuşburnu taneleri ezilerek süzülür.

– Elde edilen şurup 5 gün kadar bozulmadan buzdolabında muhafaza edilebilir. Daha uzun muhafaza etmek isterseniz içine bal veya pekmez eklemeyi unutmayın.

7 saatte hazır.

KULLANIMI:

Şurubu çay demi gibi, biraz sıcak su ile karıştırarak sıcak çay şeklinde veya soğuk su ekleyerek soğuk bir şurup olarak tüketebilirsiniz.

Afiyet Şifa olsun.