Yönetmelikler hazır; Geleneksel Tıp Uygulamaları Yasallaşıyor

0
374

11.27.2013_geleneksel_tip

sadehayat.com

Sağlık Bakanlığı, Kasım 2011'de başlayan süreçte önemli bir aşamayı daha geçiyor. 14 farklı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif (GTA) Tıp uygulaması hakkında yönetmelik çalışmaları tamamlanıyor. Yönetmelikler 28 Kasım 2013, Perşembe günü saat 10:00'da Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla yapılacak basın toplantısı ile halka duyurulacak ve Türkiye Geleneksel Tıp konusunda yepyeni bir döneme girecek.

Aralarında Kupa Terapisi'nin de bulunduğu Sülük Tedavisi, Fitoterapi, Hipnoterapi, Refleksoloji, Osteopati, Kayropraksi gibi 14 GTA Tıp uygulaması Türk halkının hizmetine sunuluyor. Bir çoğu bu topraklarda doğmuş ve gelişmiş bu tedavi yöntemleri konusunda dünyanın oldukça gerisinde kalan Türkiye, bu konuda ilk ve en önemli yasal adımı atıyor.

Türkiye'de 2007'den bu yana Kupa Terapisi, Sülük Tedavisi ve Açlık Terapisi konlarınnda eğitimler ve yönetmelik çalışmaları yapan ve Türkiye'de Kupa Terapisi'nin tanınabilir hale gelmesini sağlayan Dr. Aidin Salih ve onursal başkanlığını yürüttüğü NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü sürecin her aşamasında çalışmalara büyük destek verdi. Kupa Terapisi gibi halkın her kesimi tarafından bilinen ve tercih edilen Geleneksel Tıp uygulamaları konusunda tatmin edici bir sonuç çıkmayacağı konuşulsa da, bu yasal düzenlemeler  Türkiye'nin büyük bir değeri olan Geleneksel Tıbbın çalışılması, eğitiminin ve uygulamalarının yapılabilmesi için önemli bir başlangıç olacak.