17.3 C
İstanbul
24 Eylül 2021, Cuma

Satın Al

spot_img

Davutoğlu:”Coğrafyamız Tıp Tarihi Açısından Önemlidir”

İSTANBUL

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, "Uluslararası Tıp Eğitimi" konferansındaki konuşmasına Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileyerek başladı.

İnsan, insanlık ve toplumlar için çok önemli bir konu olan tıp eğitimini konuşmak için bir araya geldiklerini aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dünyanın en eski meskun alanlarından olan coğrafyamız yakın tıp tarihi açısından da son derece önemlidir. Mesleğe başlarken hepimizin tekrarladığı Hipokrat, İstanköylü'dür. Deneysel fizyolojinin kurucusu kabul edilen Galen, Bergamalıdır. İsmi köklü üniversitelerimizden birine verilen İbni Sina'nın eserleri 17. yüzyıla kadar tüm dünya üniversitelerinde okutulmuştur. İsmini taşıyan bir tıp bilimleri üniversitesi kurulmuş olan Biruni, Ebubekir Gazi ve Huneybin İshak bilim tarihiyle tıp tarihine önemli katkılar yaptı. Antik Yunan'da sağlık mabetleri olup hem de din adamları yetiştiren, hastaların tedavi edildiği aeskulapyonların en önemlisi Türkiye'dedir. Bergama, Kuluca bunun örneklerindendir. Yine önemli merkezlerden Bağdat Nizamiye Medresesi ve Hastanesi, Şam Nureddin Hastanesi ve Tıbbiyesi, Mardin, Kayseri, Sivas, Amasya darüşşifaları, İstanbul'da benim de ihtisasımı aldığım, ilk kuruluşundaki adıyla Süleymaniye Darüşşifası pek çok örnekten aklıma gelenler."

Değişen ve gelişen Türk sağlık sisteminin sadece halkın değil dünyanın da dikkatini çektiğini belirten Davutoğlu, bunun son yıllarda yükselen sağlık turizmi grafiğinde de görülebileceğini, Türkiye'nin sağlık turizmi noktasında ilk 10 ülke arasında yer aldığını ifade etti.

Kaynak: AA

Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

Bizi Takip Edin

11,853BeğenenlerBeğen
918TakipçilerTakip Et
2,187TakipçilerTakip Et

Son Yazılar