Beyin Kontrollü Biyonik Kol

0
199

Çeviri: Kübra Ateş (sadehayat.com)

Savaşta bir kolunu kaybeden ve operasyonla kendisine biyonik kol takılan İngiliz asker Onbaşı Andrew Garthwaite’nin hikayesi bu alanda ilk olması sebebi ile büyük ilgi uyandırdı.

Avusturya’da bir hastanede altı saat süren bir ameliyatla Andrew’e gerçeğe yakın, beyniyle kontrol edebileceği bir kol takılarak ilk aşama tamamlandı.

Bu son teknoloji ürünü olan biyonik kol ile Andrew temel işlerini halledebiliyor.

Biyonik kolun sinir sistemine bağlanması

Bu kol sisteminin bazı kısıtlamaları var. Onbaşı Andrew’in tek bir robotik hareketi başarabilmesi için sırt ve göğüs kaslarını kullanması gerekiyor.

Operasyona uygun bulunan Andrew, Viyana’ya giderek Hedeflenen Kas Reinnervasyonu[1] ameliyatı geçirdi, bu sürecin ilk basamağı kolu beynin kontrol edebileceği bir mekanizmaya bağlamak.

Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen bir operasyonla kol Garthwaite’nin sinir sistemine bağlandı.

Andrew bu uygulamanın gerçekleştirildiği ilk İngiliz vatandaşı.

‘Zorlu Ameliyat’

Viyana’daki hastanede, cerrahlar dünyadaki en gelişmiş biyonik sistemi oluşturmak için Otto Bock biyonik merkeziyle birlikte çalışıyor. .

Altı saat süren bir ameliyat sonucunda cerrah Prof. Oskar Aszmann ve ekibi, küçük sinir hücreleri üzerinde çalışarak biyonik kolu ve eli Andrew’in omzuna bağladı.

İlerleyen aylarda sinirler büyüyecek. Onbaşı Garthwaite’nin beyni hangi sinirlerin ne yapacağına yanıt vermeye başlayacak ve bu sinirlerin nasıl kontrol edileceğini öğrenecek.

Daha sonra Andrew biyonik kolunu şimdiki yavaş robotik hareketler yerine sezgileri aracılığıyla kontrol edebilir hale gelecek.

Andrew’in, koluyla yapacağı birkaç hareketi düşünmesi mümkün olacak, kolu ve eli de buna doğal bir şekilde tepki verecek. Andrew’in biyonik kolu düşünce-kontrollü hale gelecek.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-tyne-16702983


[1] reinnervasyon: Bir organın o civardan geçen başka bir sinirin dikilmesiyle sinirlendirilmesi