Vanilya Şekeri

0
302

11.29.2013_vanilya
Şeyma Porgalı (sademutfak.com)

Hepimizin keklerinde, kurabiyelerinde hep arka planda olan ama onsuz da tatların eksik kaldığı en güzel şey vanilya tadıdır şüphesiz.

Vanilya yalnızca tatlılarımıza lezzet veren bir baharat değil aslında. Birçok faydası var. Mesela vanilya etkili bir yatıştırıcıdır, öksürüğü yumuşatır, sindirimi hızlandırır. Ancak bu değerli baharatı ‘vanilin’ ile karıştırmayın. Marketlerden satın alınan şekerli vanilinde sakarin yani sentetik tatlandırıcı ve sentetik vanilya aroması bulunur. Vanilya özütü ise pastacılıkta, çikolatalarda yoğun vanilya aromasını elde etmek için kullanılan sentetik bir maddedir. Alkol veya gliserol denen kimyasal maddelerle üretilir.

Sade Mutfak hanımları olarak elbette kendi vanilyamızı doğal kaya şekerimizle kendimiz yapacağız. Bunun için Sade Pazar’da satılan hiçbir işlem görmemiş taze vanilya çubuklarını tercih ediyorum.

Vanilya safrandan sonraki en pahalı baharat ancak 1 kg şeker için sadece 3 çubuk vanilya yeterli olacaktır. Ama daha yoğun ve çabuk elde edebileceğiniz vanilya şekeri isterseniz çubukların sayısını 7-8′e kadar çıkarabilirsiniz.

Malzemeler:

1 kg Kaya şekeri

3 adet vanilya çubuğu

Tarif;

1- ilk olarak 1kg Kaya şekerimizi rondomuza koyuyoruz

2- vanilya çubuklarımızı ortadan ikiye kesiyoruz

3- çubukların içindeki hafif yağlı hafif ıslak vanilya püresini bıçağımızın ucuyla sıyırıyoruz.

4-  Vanilya püresini rondodaki şekerimize ekliyoruz ve rondomuzu calıştırıyoruz

5- içi boşalan çubukları kavanoza koyduğumuz şekerli vanilyanın içine gömüyoruz.

Kavanozun kapağını açık bırakmadan uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz.

Tüm tatlılarınızda, keklerinizde 1'er çay kaşığı kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.