13.8 C
İstanbul
18 Ekim 2021, Pazartesi

Satın Al

spot_img

Kış Şerbeti

12.01.2013_kis_serbeti

Sümeyra Kılınç (Sademutfak.com)

Osmanlı Mutfağının en kıymetli ikramlarından biri şerbetleridir hiç şüphesiz. Osmanlı Mutfağında önemli bir yere sahip olan bu içecekler; tüketilen gıdaların hazmını kolaylaştırmak, mideyi rahatlatmak, vücutta oluşabilecek gıda kalıntılarını arındırmak, vücudu ısıtmak veya serinletmek gibi pek çok amaca hizmet etmektedir.

Tarifini paylaşacağımız bu şerbet kış için özel hazırlanan, kışın yenen ağır ve baharatlı gıdaların sindirimine yardımcı olan, mideyi ısıtan özel bir tarif. Umarız beğenirsiniz.

Malzemeler:

15 gram Kakule
20′şer gram Zencefil-Tarçın
3 gram Karanfil
1 gram Safran
3 lt içme suyu
1 kg kaya şekeri

Tarif:

  1. Kakule, tarçın, karanfil, zencefil öğütülür.
  2. Bir tencereye 3 lt içme suyu eklenir. Baharat karışımı ilave edilir.
  3. Su 3′te 2 miktarına inene kadar kaynatılır.
  4. 1 kg kaya şekeri eklenir.
  5. Safran eklenir. Altı kapatılır.
  6. Elde edilen şerbet konsantre haldedir, üzerine ağız tadına göre soğuk veya ılık su eklenerek içilir. Konsantre şerbet buz dolabında veya soğuk bir yerde muhafaza edilebilir.
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

Bizi Takip Edin

11,853BeğenenlerBeğen
918TakipçilerTakip Et
2,174TakipçilerTakip Et

Son Yazılar