Kimyasal Kullanmadan Etkili Tuvalet Temizliği

0
427

01.06.2014_dogal_temizlik

Seval Cevizci(sadehayat.com)

Tuvalet temizliği hanımların en hassas olduğu konulardan biri. Defalarca yıkasalar da bir türlü temizliğinden emin olamadıkları, farklı farklı sentetik kimyasalları denemekten çekinmedikleri hatta bazen ufak zehirlenmelere maruz kaldıkları bir alan. Oysaki sentetik kimyasallar temizlikten ziyade kirlilik ve hastalık getiriyorlar. Bu maddeler solunum ve deri kanalıyla vücudumuza girdiklerinde vücudumuzdaki faydalı bakterileri de yok ediyor, akciğerlerimizi tahrip ediyor. Özellikle astım hastaları, hamilelik dönemindeki bayanlar,  yaşlılar, ince deriye sahip olduklarından bebek ve küçük yaştaki çocuklar bu maddelerden çok olumsuz etkileniyor. Evimize bu maddeleri sokmadan; suyu, havayı, toprağı ve bedenimizi kirletmeden etkili tuvalet temizliği mümkün üstelik çok daha ucuza!

Doğal Tuvalet Temizliği İpuçları

Temizlenecek yüzeyi ıslatıp karbonat serpiştirip üzerine limon suyu gezdirip 1-2 sat bekletin. Daha sonra fırça veya sünger yardımıyla iyice ovun ve birkaç defa sifonu çekin.

Elma sirkesi veya temizlik sirkesini tuvaletin iç yüzeylerine boşaltın, bütün gece bekletin, ertesi sabah yüzeye karbonat serpin ve ovun. Bir kaç defa sifonu çekin. Çok lekeli olmayan yüzeyleri bu şekilde temizlemeniz yeterli olacaktır.

Tuvaletteki kötü kokular için çöp kutunuza ve ağzı açık küçük bir kavanoza bir miktar boraks veya karbonat koyun. Bu kötü kokuları giderecektir.

Sentetik kimyasallar daha çok kirletiyor!

Sentetik kimyasallar bakterileri ve dahi canlı organizmaları yok ediyor ancak hayatta kalan bakterileri mutasyona uğratarak daha dirençli hale getiriyor ki bu bakteriler ilk hallerinden çok daha tehlikeli oluyorlar. Üstelik kullanılan yüzeyleri bu kimyasallardan arındırmak hiçte kolay olmuyor ve defalarca su ile yıkandıkları halde kalıntı bırakıyorlar. Bu durumda yüzeyden arındırmanın mümkün olmadığı bu maddelerin temizleyici mi kirletici mi olduklarını bir kez daha düşünmek gerek.