13.8 C
İstanbul
18 Ekim 2021, Pazartesi

Satın Al

spot_img

Hızlı Yemek Yiyenlerde Diyabet Riski Artıyor

Hızlı Yemek Yiyenlerde Diyabet Riski Artıyor

Sadehayat.com

Çok hızlı yemek yemek diyabet riskini arttırıyor.
Litvanya’da araştırmacılar, Tip 2 diyabet hastası olan 234 kişi ile sağlıklı 468 kişiyi karşılaştıran bir araştırma yaptılar. Hızlı yemek yiyenlerin, yavaş yiyenlere oranla 2,5 kat daha fazla diyabet hastası olma ihtimali taşıdıklarını tespit ettiler.
Çalışmaya katılan diyabet hastalarının hasta olmayanlara göre daha yüksek vücut-kitle indeksine (boy ve kiloya dayalı vücut yağ ölçümü) sahip oldukları araştırmacılar tarafından belirtilmiştir.

Litvanya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden çalışmanın lideri Lina Radzeviciene, Avrupa Topluluğu Endokrinoloji haber bülteninde Tip 2 diyabet hastalığının dünyada artmakta olduğunu ve evrensel şekilde salgın gibi yayıldığını söylemiştir. Bu hastalığın çevresel faktörlerden ve genetik geçmişten etkilendiği ve bu etkileşimleri bünyesinde barındırdığı gözlemlenmiştir. Değiştirilebilir risk faktörlerinin belirlenmesi, İnsanların bu hastalığa yakalanma risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: http://health.usnews.com/health-news/news/articles/2012/05/08/could-eating-fast-increase-diabetes-risk

Çeviri : Efnan Tahiroğlu

Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

Bizi Takip Edin

11,853BeğenenlerBeğen
918TakipçilerTakip Et
2,174TakipçilerTakip Et

Son Yazılar