12.6 C
İstanbul
25 Ekim 2021, Pazartesi

Satın Al

spot_img

Hafiza ve Anılar Nesilden Nesile Aktarılıyor

01.14.2014_genetik_hafiza

Sadehayat.com

Yapılan araştırmalar bazı olayların ve yaşananların sperm ve yumurtalık DNA’sını etkilediğini ve sonraki nesillerin beyin ve davranışlarını şekillendirdiğini ortaya koydu.

Araştırmada farelere çeşitli kokular koklatıldı ve spermlerindeki değişimler ölçüldü. DNA’da değişimler ve koku ile ilgili bölgelerde aktivite görüldü. Bunun nedeni olarak kokunun beyin dalgasında farklı bir titreşim üreterek DNA’yı veya kan yoluyla sperm üretim merkezini etkilemesi gösterildi.

Böylece fare ve farenin torunu aynı kokuya karşı aşırı hassasiyet geliştirdiler. Aynı zamanda beyin yapısında da değişim kaydedildi.

Araştırma, ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan çok daha önce nesillerinin sinir sistemi yapısını ve işlevini şekillendirdiğini açıkladı. Araştırmacılar sperm ve yumurtaların DNA’sının yapılan ve tecrübe edilen birçok fiilden etkilenerek gelecek nesillerin davranışlarını şekillendirdiğini açıkladı.

Kaynak: bbc.co.uk

Önceki İçerikNevresim Kumaşları
Sonraki İçerikİslam, Aşılar ve Sağlık
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

Bizi Takip Edin

11,853BeğenenlerBeğen
918TakipçilerTakip Et
2,172TakipçilerTakip Et

Son Yazılar