Cep Telefonları DNA’yı değiştiriyor!

0
215

Cep telefonu kullanımının birçok hastalıkla ilişkili olduğu düşünülüyor. Finlandiya Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu (STUK) tarafından gönüllüler üzerinden yürütülen bir pilot çalışma, cep telefonu radyasyonuna maruz kalan insanların cilt dokularında ve protein yapılarında değişmeler olabileceğini ortaya koymuştur.

Cep telefonları son zamanlarda modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnsanlara mikrodalga[1]  aralığında elektromanyetik radyasyonun kullanım olanağı sunması ile cep telefonlarında kablosuz ağ kullanımının artması tüm dünyada ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Günümüzde cep telefonlarından yayılan düşük seviyeli elektro manyetik enerjiden kaynaklanan herhangi bir hastalık belirtisine ulaşılamadığı ısrarla belirtilmektedir. Fakat Gıda ve İlaç Kurumun’un açıklamalarına bakılırsa kayda değer nitelikte, birbiri ile çelişen bilimsel kanıtlar görülür.

Gıda ve İlaç Kurumu Cihazlar ve Radyolojik Sağlık bölümü Müdürü Doktor David Feigal, “Cep telefonunun sebep olduğu radyasyonun biyolojik etkileri ve kanser riskinde payı olup olmadığı sorusuna kesin cevap arıyoruz” dedi.

İlk laboratuvar deneyleri, RF-EMF (Radyo Frekans Modüle Elektromanyetik Alanlar)olarak da bilinen cep telefonu radyasyonunun insan endotelyum[2]hücre örneklerindeki protein yapısını ve aktivitesini değiştireceğini göstermiştir. Son zamanlarda Finlandiya Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu (STUK) tarafından yapılan bir çalışmada cep telefonlarının yaydığı radyasyondan kaynaklanan insan derisindeki protein ekspresyonundaki değişiklikler ilk kez incelenmiştir.

Araştırmacılar on gönüllü kadın üzerinde yaptıkları bir saatlik araştırmada, her kadının önkol derisinde küçük bir alanı RF-EMF’ ye maruz bırakmış ve bu bölgeden biyopsi alınmıştır. 580 ayrıştırılabilir protein üzerinde yapılan bir analizin istatistiksel sonucu olarak özellikle radyasyona maruz kalan 8 protein belirlendi. Bu proteinlerden[3] ikisi yapılan deneye katılan tüm gönüllülerin hücrelerinde rastlandı. Bu bulgulara göre RF-EMF ‘ e maruz kalan insan derisindeki protein ekspresyonun etkilenebileceğini öne sürülmektedir.

Çeviri: Feyza Şahin / Sade Hayat Dergisi

Kaynak: http://thefutureofthings.com/news/1229/cell-phone-radiation-alters-human-dna-expression.html[1] Elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekanslar

[2] kalbi kaplayan hücrelerin yüzeyi, kan ve lenf damarları, ve serum hortumuna benzer boşluklar

[3] Protein DNA’nın yapı taşlarından biridir. DNA’nın tüm işlevleri onun proteinlerle olan etkileşimine bağlıdır.