6.2 C
İstanbul
31 Mart 2023, Cuma
spot_img

Yediklerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor

Yediklerimiz Davranışlarımızı Etkiliyor

Derleyen: Sümeyra Merve Kılınç (sadehayat.com)

Çocuklar, önceki nesillere göre ruhen ve bedenen çok daha hassaslar. Problem o ki, bu gerçeklerin sebebini pek az ebeveyn tüketilen gıdalarda arıyor. Ancak son dönemlerde yapılan çalışmalar çocukların beslenme şekilleri ile davranışları arasında ciddi bir bağ olduğunu ortaya koydu. Bu gerçek, gıda seçimine özen göstermediği için ebeveynlerin birinci dereceden sorumlu olduklarını ortaya koyuyor.

İstatistiklere göre Türkiye’de her 20 çocuktan birinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülüyor. Bu rakamın, sadece uzmanlara başvuran çocukları kapsadığı düşünülürse, mevcut durum bundan çok daha vahim.

Yediğimiz gıdalar beynimizin yakıtıdır. Bu sebeple kullanılan yakıt ne kadar kaliteli olursa, beynimizin performansı da o derece etkilenir. Beyin, duygusal ve fiziksel bir çok aktivitenin merkezidir. Ahlaki gelişimin sağlıklı beyin fonksiyonları ile yakından bağlantılı olduğu da biliniyor.

“Yemek Hastanesi –Food Hospital” isimli BBC belgeseli konuyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre katkılı, hazır, tatlandırıcılı, renklendiricili gıdalar masum ve sempatik çocuklarınızı “edepsiz” ve saldırgan çocuklar haline getirebiliyor.

Yemek ve Davranış Deneyi
5-9 yaş arası çocuklar 2 gruba ayrıldı:
1. Grup:sağlıklı gıdalar tüketti. Havuç, sebze, meyve ve meyve suları.
2. Grup: cipsler, şekerlemeler, kolagibi katkılı ve renklendirici içeren hazır gıdalar tükettiler.

Araştırmanın en çarpıcı yanı; yenen gıdaların etkisinin çok kısa bir zaman diliminde çocukların davranışlarına yansıyor olması.

SONUÇLAR
Sağlıklı Yemek Grubu Katkılı Gıda Yiyenler Grubu
Kaba davranışlar 0 vaka 69 vaka
Fiziksel Saldırganlık 8 vaka 63 vaka
Hiperaktif Davranışlar 30 vaka 163 vaka
Toplam Olumsuz Davranış 120 720

Sonuçlar
– Ahlaki davranışların yanı sıra, sağlıklı beslenen çocuklar oyunlarda, zararlı beslenen çocuklara oranla %48 daha başarılı oldu.
– Sağlıklı beslenen çocuklar hem daha “edepli” ve “güzel ahlaklı” oluyor, hem de daha “akıllı” ve “konsantrasyon gücü yüksek”, “hafızası kuvvetli” oluyor. Yani “öğrenme süreçleri” sağlıklı gelişiyor.
– Yanlış beslenen çocuklar hem daha başarısız hem de daha az öz-kontrole sahip oluyorlar.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Yol Açan Nedenler:

1. Katkı maddeleri: Renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı ve aromalar
2. Sentetik Oksitosin kullanımı: Doğum esnasında uygulanan suni sancının (Synpitan) beyin dokularına zarar verdiği tespit edilmiştir.
3. Sezaryen Doğumlar: Anestetik maddelerin bebeğin beyin gelişimine zarar verdiği bilinir.
4. Kurşun zehirlenmesi: Hafızayı etkiler ve ahlaki bozulmaya yol açar.
5. Zorunlu yağ asitlerinin yetersizliği: Beynimizin %60’ı yağdır ve yağ hücreleri haftalık olarak sürekli yenilenir. Sağlıklı yağlar tüketilmezse beyin gelişimi ve fonksiyonları bozulur.
6. Aşılar: Aşıların içinde bulunan bir çok madde, özellikle civalar beyin foksiyonlarını bozar.
7. Bilgisayar oyunları: Bu oyunlar çocuklarda korku, saldırgan davranışlar, tembellik gibi problemlere yol açar.

Nasıl Önlem almalıyız?

1. Çocuklarınıza asla ambalajlı ve katkılı gıdalar yedirmeyin. Ev yapımı bisküvi, kek ve doğal gıdalara alışmalarını sağlayın.
2. Evinizde televizyon bulundurmayın.
3. Çocuğunuzu yabancı dil öğrenmeye teşvik edin.
4. Bilgisayar oyunlarından uzak tutun.
5. Kokulu ürünleri evinize sokmayın.

Kaynaklar:
1. Wholenewmom.com
2. Aidin Salih, Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde, Sade Hayat Yayıncılık, 2012
3. E-psikiyatri.com
4. news-medical.net
5. Dr. Russel Blaylock, Nutrition and Behavior

Önceki İçerikAnasonlu Galeta
Sonraki İçerikSofraya Yalnız Oturmayın
Sade Hayat
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

[td_block_social_counter facebook="441147939243524" twitter="sadehayatcom" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Bizi Takip Edin" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" instagram="sadehayatcom"]

Son Yazılar

Gönder
Yardım?
Sade Hayat ile sohbet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?