Tabiat Eczanesi: Altınotu

0
526

Tabiat Eczanesi: Altınotu
Zeynep Tuğçe Yıldırım (sadehayat.com)

Altınotu (HelichrysumGeleneksel Tıp'ta oldukça sık kullanılan kıymetli bir bitkidir. Altınotu bitkisi farklı yörelerde çeşitli isimlerle adlandırılmıştır: Saman çiçeği, solmaz çiçek, herdemtaze, sarı çiçek, ölmez çiçek, yayla çiçeği gibi.

Bu kıymetli bitki çeşitli Avrupa ülkelerinde ve ABD’de yaygın biçimde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye’de 17 Altınotu türü yetişmektedir. Bunların hepsi tedavi amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Altınotu'nun Etkileri ve Kullanım Alanları
• Altınotu bitkisi; safra söktürücü ve kum dökücü olarak,
• Antibakteriyel olarak,
• Halk tebabetinde idrar söktürücü olarak,
• Karaciğer kaynaklı hazımsızlıkta, kronik safra kesesi iltihaplarında ve safra kesesinden kaynaklanan kramplarda kullanılmıştır.
Bu bitkinin safra söktürücü etkisi flavonlarından, mide ifrazını attırıcı etkisi acı maddelerden ileri gelmektedir.
Avrupa’da Altınotu bitkisinin hazımsızlık şikâyetlerinde tıbbi kullanımı onaylanmıştır.

Altınotu'nun Geleneksel Tıp'ta Kullanımı
• Rahimdeki tıkanıklıkları gidermek, adet kanamasını söktürmek,
• Karaciğerdeki tıkanıklıkları açmak ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmak
• Dalaktaki tıkanıklıkları açmak
• Böbreklerde ve mesanede oluşan taşları ve kumları eritmek, bu bölgeleri temizlemek ve idrarı sökmek amacıyla kullanılmıştır.

Günümüz Geleneksel Tıp Hekimlerinden Aidin Salih Hanımefendi, Altınotu'nun Geleneksel Tıp'ta kullanımıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Altınotu safrayı çoğaltır. Karaciğer ve safra kesesi için çok şifalıdır. Safrayı çoğalttığı için baş ağrısı, kabızlık, hazımsızlık, safra çamuru ve taşı, böbrek taşı ve kan kirliliğine de iyi gelir. Bu etkiler, altınotu bitkisi çay olarak içildiğinde veya toz olarak kullanıldığında görülür. Ancak toz olarak kullanılması parazitler ve bağırsaklar üzerinde daha etkilidir. Altınotu bitkisini nasıl kullanmanız gerektiğine Geleneksel Tıp konusunda uzmanlaşmış hekiminiz karar verebilir.” 

Genel Kullanım Bilgileri
• Eski hekimler acı bitkileri tatlandırmadan kullanmayı önerirlerdi. Tatlının, acı bitkilerin şifalı özelliğini azalttığı bilinirdi. Bu nedenle acı bitkiler toz haline getirilir, zeytinyağı ile macun yapılarak kullanılırdı.
• Altınotu satın alırken, bitkinin doğadan toplanmış olmasına özen gösterin. Bütün bitkilerin doğadaki halleri, kültür bitkilere göre daha etkilidir.
• Bitkilerin toplanma zamanları çok önemlidir. Çiçek tam açılmadan saat 12:00 ye kadar toplanır.
• Altınotu, bütün acı bitkilerle uyum sağlayabilen bir bitkidir. Pelinotu (Artemisia absinthium) gibi diğer acı bitkilerle duruma göre karıştırılarak kullanılabilir.
• Tüm bitkiler ışık ve nemden korunmalı, pamuk bez torbalarda veya cam kavanozlarda saklanmalıdır.

Uyarılar ve Önlemler

Altınotu bitkisinin tedavi dozlarında ve uygun kullanım koşullarında herhangi bir yan etki ve sağlık riski rapor edilmemiştir. Emziren bayanların, sütün tadını acılaştırabileceği için, kullanmaması tavsiye edilir.

Kaynakça:
1. Aidin Salih, Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde, Sade Hayat Yayıncılık, 2012
2. Prof. Dr. Tuhan Baytop, Türkiye’de Bitkiler ile Tedavi- Geçmişte ve Günümüzde, Nobel Tıp Kitapevleri, 1999
3. Prof. Dr. Ulvi Zeybek Ecz. Muzaffer Haksel, Türkiye’de ve Dünyada Önemli Tıbbi Bitkiler ve Kullanımları – Argefar ve Helvacızade ZADE Sağlık Yayınları, 2010
4. Y.Doç.Dr. Ö. Aslan Kalafatçılar Dr. A. İpek Kalafatçılar, Bitkiler ve Sağlık – Fitoterapi, Sidaş, 2010
5. Mehmet bin Ali, Terceme-i Ceddide fil-Havâssi’i-Müfrede (1102/1690) – Tercüme Bülent Özaltay Abdullah Köşe, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, 2006