Sağlık Bakanlığı Geleneksel Tıp Enstitüsü Kuruyor

0
356

gelenekseltipenstitusu

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Obezite ile Mücadele kampanyası kapsamında İstanbul Emirgan Korusu'nda halkla ve basın mensupları ile bir araya geldi. Bakanlığın 2012 yılında başladığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Yönetmeliği çalışmalarının sonuna geldiklerini belirtti. Müezzinoğlu, Sağlıkta 2023 Vizyonu kapsamında önümüzdeki altı ay içinde 2, üç yıl içinde ise 6 enstitünün kurulacağını de söyledi. Üç yıl içinde kurulacak enstitülerden birinin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Enstitüsü olduğunu belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu sağlık ve bilim kurullarının, üniversitelerden, ilaç sanayinden ve tıbbi teknoloji firmalarından gelecek projelere madde kaynak ve araştırmalar için tam donanımlı laboratuvar olanakları sağlayacağını belirtti. Enstitülerin merkezinin İstanbul'da olacağı kaydedildi.

Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin de kurulacağını açıklayan bakan, üniversite kampüsünün Marmara Ünviersitesi Haydarpaşa Kampüsü olacağını da açıkladı.

Türkiye'nin ilk Geleneksel Tıp Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin kurucusu Faruk Günindi konuyla ilgili şunları söyledi: "Dünya Sağlık Örgütü'nün 2002 yılındaki strateji raporundan sonra hız kazaman Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulalamarı hakkındaki yasal düzenlemeler sonuç vermeye başladı. 2008 yılında ilk ve tek bağımsız kurum olan NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü Geleneksel Tıp Eğitim ve Araştırma Merkezi'ni kurduk.  2009 yılından bugüne ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre ve eğitim organizsyonları gerçekleştirdik. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Çalıştaylarına danışman kurum olarak davet edildik ve mevzuat çalışmalarına da destek verdik. Çalışmalarımız ile Türkiye'de zemin bulan Geleneksel Tıp Uygulamaları'nın geleceğinin ne kadar parlak olduğunu görmek mümkün. Günümüzde bizimle birlikte 6 devlet üniversitesi ve 2 vakıf üniversitesi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları konusunda merkez kurmuş durumda. Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla bu sayının artacağı tahmin ediyoruz. Ancak Türkiye'nin yeni sağlık vizyonu içinde önemli bir yer tutan Geleneksel Tıp konusunda yetişmiş insan eksikliği var. Bu konunun doğru, gerçekçi, akılcı ve geçmişini inkar etmeyen stratejileri en yakın zamanda çalışılması gerekiyor."

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu yönetmeliğin Haziran 2014'te yayınlanacağı müjdesini de vermişti.

Türkiye'de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarının kurumsallaşmasının kısa hikayesi ise şöyle:
2008 – NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü Geleneksel Tıp Eğitim ve Araştırma Merkezi (İstanbul)
2011 – Atatürk Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (Erzurum)
2011 – İstanbul Üniversitesi Geleneksell İlaçlar Araştırma ve Uygulama Merkezi (İstanbul)
2013 – Dumlupınar Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp uygulama ve Araştırma Merkezi (Kütahya)
2013 – İstanbul Medipol Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (İstanbul)
2013 – Üsküdar Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (İstanbul)
2013 – Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ankara)
2014 – Adnan Menderes Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (Aydın)
2014 – İnönü Üniversitesi Geleneksel Halk İlaçları Uygulama ve Araştırma Merkezi (Malatya)
2014 – Cumhuriyet Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (Sivas)

Ayrıca 
– Celal Bayar Üniversitesi (Manisa)
– Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi (İstanbul)
– Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul)

– Fatih Üniversitesi (İstanbul) 'nin de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları hakkında çalışmalar sürdürüyor.