Oruç Tut, Sıhhat Bul: Haftada 2 gün Açlıkla şifa

0
449

Oruç Tut, Sıhhat Bul: Haftada 2 gün Açlıkla şifa

Açlık tedavisi ve perhizler, Geleneksel Tıp’ta uzun yıllardır uygulanan bir yöntem. Bu kadim tedavi yöntemi modern tıp tarafından henüz keşfediliyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne açlık 8 kanser türünden 5’inde tümör gelişimini ve yayılmasını yavaşlattı.

Tüm vücudunu kanser sarmış fareler aç bırakıldığında (su içmelerine izin verildi), farelerin %20’si iyileşti. Kanser vücutlarına daha az yayılmış farelerin de yüzde 40’ı  iyileşti. Ancak yalnızca kemoterapi ile tedavi edilen farelerin hiç biri yaşamadı.

Besinsiz kalan sağlıklı hücrelerin kış uykusuna benzer bir sürece girdiği, buna karşın besinsiz kalan kanser hücrelerinin DNA’larını parçalayan zararlı moleküllerin oluşmasıyla tahrip olduğu tespit edildi.

Dünyanın en ünlü nörobilimcilerinden olan Prof. Mark Mattson, “organların işlevinin bozulması ve hastalık şeklinde kendini gösteren yaşlanmayı yavaşlatma yöntemlerinden biri, aldığımız enerjiyi azaltmak” diyor. Mattson haftada iki gün aç kalarak, alzheimer ve parkinson hastası olma riskinin önemli ölçüde azalacağını belirtti. Deneyler aç bırakılan hayvanların, beyinde dejenerasyona ve felce neden olan mekanizmalara karşı korunduğunu gösteriyor.

Az ve düzenli yiyen sağlıklı oluyor

Amerika’nın Sağlık Enstitüsü’nden araştırmacıların mayıs ayında yayımlanan çalışmaları da çok ilginç sonuçlar ortaya koydu. Gün içinde sadece sekiz saatlik bir süre içinde beslenmelerine izin verilen fareler, serbestçe yiyen farelerden daha sağlıklı çıktı. Oysa, iki grup farenin de aldığı kalorilerin yüzde atmışı yağdan geliyordu. 100 gün sonunda serbestçe yiyen fareler şişmanladı, kolestrol ve kan şekerleri yükseldi, karaciğerleri zarar gördü. Diğer farelerde ise hiç bir sağlık problemine rastlanmadı. Araştırma ekibinden Dr. Megumi Hatori uyarıyor: “Bundan, oruç tuttuğumuz sürece çok miktarda sağlıksız besin tüketebileceğimiz anlamı çıkarılmamalı” diyor. Mayıs ayında Utah Eyaleti’nde bulunan Intermountain Tıp Merkezi de, orucun kalp damar ve diyabet hastası olma riskini azalttığını açıkladı.

Orucun etkilerine dair araştırmalar yapan Intermountain Tıp Merkezi doktorlarından Benjamin Horne’a göre, diyabet ve koroner kalp hastalığını önlemek için doktorlar reçetelere oruç tedavisi yazabilir.

Kaynak
www.yildizhaber.com/resimler/buyuk/upload/10.pdf
http://www.haberturk.com/saglik/haber/819185-alzheimeri-onluyor-omru-uzatiyor