6.3 C
İstanbul
31 Mart 2023, Cuma
spot_img

Malik Asit nedir?

Malik asit; bir tür meyve asiti olup; birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan organik bir bileşiktir. 

Malik asit ve yararlarından bahsedecek olursak: Malik asit, bir çok olgunlaşmamış meyvede bulunan bir meyve asitidir ve elma, malik asitin en zengin kaynaklarından biridir. Hücre metabolizmasının en önemli bileşenlerinden biridir. Elma ve kiraz gibi sulu meyveleri ısırdığınızda hissettiğiniz hoş ve ferahlatıcı tat malik asit sayesindedir. Malik asitin sağlığa geniş yararları vardır.

Malik Asitin Özellikleri:

Malik asit, ekşi meyvelerde doğal olarak bulunan bir asittir. Yaşayan canlı hücrelerin mitokondrilerinde yer alan bir enerji döngüsü olan Krebs döngüsünün, önemli bir ara basamağıdır. Sahip olduğu eşsiz özellikleri sayesinde sağlığa çok sayıda faydaları vardır.
 

Malik Asitin Faydaları:

Malik asit, hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücudun ATP elde etmesinde yardımcı olur. Enerji üretimi dışında malik asit;

  • kasların yorgunluktan korunmasını
  • bazı metallerin toksik etkisinin azaltılmasını,
  • ağız sağlığının korunmasını,
  • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini,
  • sinir, kas ve kalbin düzgün çalışmasını
  • cildin sıkı ve pürünsüz görünmesini sağlar.

Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromu:

Fibromiyalji, daha çok orta yaşlı kadınları etkileyen kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji kas, tendon ve bağlardaki şiddetli ağrı ile ilişkilendirilen bir durumdur. Kas yorgunluğu ve enerji kaybı da bu duruma eşlik edebilir. Çeşitli çalışmalar kaslardaki yerel hipoksinin bu soruna neden olan esas sorumlu olduğunu göstermektedir. Hipoksi vücudun kas hücrelerine oksijen taşıma mekanizmasının normal çalışmasının bozulması olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak, kas oldukça hızlı yorulur ve kas dokularının çalışması zorlaşır. Malik asit kas yorgunluğunu tersine çevirir ve böylece fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili belirtileri giderir ve kasların performansını artırır. Bu enerji düzeylerinin arttırılması ve kas aktivitlerinin geliştirilmesini sağlayarak kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji hastalarının tedavisinde yardımcı olur.

Vücuttaki Zararlı Ağır Metallerin Giderlmesi:

Vücutta toksik metallerin aşırı birikimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı metallerin aşırı birikimi karaciğer hastalıkları ve beyin hastalıkları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Malik asit iyi bir şelat yapıcıdır ve vücutta birikebilen alüminyum ya da kurşun gibi potansiyel toksik metallere bağlama yeteneğine sahiptir. Sonuç olarak, metalik toksinler inaktive edilir ve bunların sağlık açısından riskleri azalır.

Ağız Sağlığı:

Malik asit ağız hijyenini korumaya yardımcı olur. Ağızda mikropları tutmaya yardımcı olan bir antiseptik gibi davranır ve enfeksiyon riskini azaltır. Ağızda dolaşan zararlı bakterilerin sayısını azaltır ve tükürük üretimini uyarır. 

Sağlıklı cilt:

Ciltte kırışıklık ve ince çizgileri soldurarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve cildin genç ve sağlıklı görülmesini sağlar. Doğal bir yüz peelingi gibi davranır. Cildinize ince elma dilimleri uygulayın ve sonuçlarını kendiniz görün! Ancak malik asitin katkı maddesi halinde kullanıldığında deri döküntüsü, ürtiker ya da şişme gibi bazı yan etkileri olabilir. Sirke gibi doğal şekilde alındığı takdirde gayet güvenlidir. 

Kaynak: www.buzzle.com

Türkçesi: www.bilgiustam.com

Sade Hayat
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

[td_block_social_counter facebook="441147939243524" twitter="sadehayatcom" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Bizi Takip Edin" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" instagram="sadehayatcom"]

Son Yazılar

Gönder
Yardım?
Sade Hayat ile sohbet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?