Kur’an’da Övülen Gıda: Zeytin

0
242

Kuran’da Övülen Gıda: Zeytin

(Sadehayat.com)

Zeytin Kur’an’da övülen gıdalar arasındadır. Birçok hikmet ve faydaya sahip olan zeytinler, elbette doğal üretilmiş, katkı içermeyen zeytinlerdir. Piyasada satılan zeytinlerde ise koruyucular, siyahlaştırıcı kimyasallar, sitrik asit (E330) ve GDOlu yağlar bulunmaktadır.
İşlem gören zeytinlerde yüksek oranda akrilamid (ciddi kanserojen etkiye sahip bir madde) oluşmaktadır. Bu nedenle zeytin alırken dikkatli olmanız son derece önemli. Siyahlaştırma işlemi uygulanan piyasa zeytinlerinin dalak hastalıklarına, psikolojik dengesizliklere neden olduğu da biliniyor.

Birçok hikmeti bulunan doğal zeytinin faydaları nelerdir?

1. Kalp- Damar Sağlığını korur.

Vücudumuzda bulunan kolestrol, serbest radikaller tarafından okside edildiğinde kılcal damarlar ve zararlı yağlar arter damarlarda birikir. Siyah zeytin, kolestrolün okside olmasını engelleyerek kalp hastalıklarını engeller. İçeriğinde yağ asitleri bulunan zeytin, faydalı bir yağ kaynağıdır. İyi kolestrolü yükseltir. Tansiyonu düşürür. Hücre duvarına yağ takviyesi yapar.

2. Kiloyu dengeler.

Zeytin içinde bulunan doğal yağlar özellikle karın tipi yağlanmaya karşı koruyucudur. Zeytin yemek, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi de sağlar. Araştırmalara gore zeytin, serotonin barındırdığı için doyma hissini arttırıyor ve az yemeyi sağlıyor.

3. Kanseri Önler.

Zeytinde bulunan anti oksidanlar ve enfeksiyon önleyiciler, kansere karşı doğal bir koruma sağlıyor.
Siyah zeytin bol miktarda E vitamin ihtiva eder. E vitamin vücuttaki serbest radikalleri naturalize eden kuvvetli bir vitamindir. E vitamin hücreleri ve özellikle enerji üretim merkezi mitekondriyi korur. Eğer bir hücrenin DNAsı bozulursa mutasyon kaçınılmaz olur. E vitemini bugün sentetik olarak üretilen bir vitamindir. Sentetik vitaminlerde ise bu faydaları görmek mümkün değildir. Doğal E vitamin kaynakları kullanmanızı öneririz.

4. Ağrıyı Azaltır.

Yapılan araştırmalar, özellikle yeşil zeytinin, iltihaplanmalar nedeniyle oluşan ağrılarda etkili olan bir ajan içerdiğini gösteriyor.

5. Cilt ve Saç Sağlığını korur.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamin vildinizi ultraviyole ışınlara karşı korur. Erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önler. Saçları güzelleştirir.

6. Alerjilere İyi gelir.

Zeytinde doğal antihistaminik maddeler olduğu tespit edildi. Doğal zeytinlerde bulunan antihistaminic, alerjiyi tetikleyen etkenler ortadan kaldırılmadan fayda sağlamayacaktır. Tıbbi antihistaminiklerse daha tehlikelidir. Zira alerjiyi tetikleyen sebepler ortadan kaldırılmadan antihistaminic kullanmak başka sağlık problemlerine yol açabilir.

7. Sindirimi Düzenler.

Zeytin, içeriğinde bulunan vitaminlerle sindirimi düzenler. Safra ve pankreas salgılarını dengeleyerek, sindirime yardımcı olur. Safra taşı oluşumunu engeller. 1 kase siyah zeytin sindirim için elzem olan günlük lif ihtiyacının %17’sini karşılar.
Doğal hazırlanmış yeşil salamura zeytin karışık yemeklerin zararını azaltır.(Gerçek Tıp, s.111.)

8. Zeytin, iyi bir demir deposudur.

Özellikle siyah zeytinler demir açısından zengindir.Demir eksikliğini gidermek için doğal siyah zeytin tüketebilirsiniz.

9. Göz sağlığını korur.

Bir porsiyon zeytin, günlük vitamin A ihtiyacını karşılar. A vitamin gözlerin iyi görmesini sağlar. Gece görüşünü arttırır. Zeytinin katarakt ve glukoma gibi göz hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor.

Kaynaklar:
1. http://healthimpactnews.com/2013/10-reasons-you-should-be-eating-olives
2. Aidin Salih, Yitik Şifa’nın İzinde – Gerçek Tıp, s.111