13.8 C
İstanbul
18 Ekim 2021, Pazartesi

Satın Al

spot_img

Kitap Tanıtımı: Osmanlı Hekimlerinin Sağlık Kuralları

Kitap Tanıtımı: Osmanlı Hekimlerinin Sağlık Kuralları

(Sadehayat.com)

Bu kitap Osmanlı hekimlerinin sağlıklı yaşam konusunda öngördükleri bilgileri içerir. Klasik dönem Osmanlı tıp kitaplarının hepsinde sağlıklı olmak için neler yapılması gerektiği öncelikle ve önemle yer almıştır. Osmanlı hekimleri sağlıklı yaşam kurallarını “esbâb-ı sitte-i zarûriye” (Zorunlu olan altı sebep) başlığıyla altı bölümde anlatmaktadırlar.

Bu bölümler;

1- Hava ve onunla ilgili konular (mevsimler, yaşanan yerler, giyim kuşam).

2-Yemek-içmek konusundaki bilgiler. 3- Spor, hareket ve hareketsizliğin sağlığa etkisi.

4- Duyguların sağlığa etkisi

5- Uyku ve onunla ilgili kurallar

6- Vücutta kalıp atılamayan maddelerden kurtulmak için yapılacaklar (müshille temizleme, lavman, kan aldırma, hacamat sülük, hamam) gibi yöntemler anlatılmaktadır.

Hekim öncelikle sağlıklı olmak için uyulması gereken kuralları bildirir böylece sağlıklı yaşamak sağlanır,eğer her şeye rağmen hastalık ortaya çıkarsa tedaviye geçilirdi. Bu kitap Osmanlı hekimlerinin sağlıklı yaşamak konusunda verdikleri bilgileri o zamanki tıp kitaplarına sadık kalarak anlatmaktadır.

Kitabı temin etmek için tıklayınız.

Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

Bizi Takip Edin

11,853BeğenenlerBeğen
918TakipçilerTakip Et
2,174TakipçilerTakip Et

Son Yazılar