Karbonatın Bilmediğiniz Kullanım Alanları

0
423

Çeviren: Feyza Şahin (sadehayat.com)

Annelerimizin öğrettiği ekmeği kabartmak ve buzdolabı kokusunu önlemek için kullanılan karbonatın, aslında pek çok kozmetik alanında kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Eğer vücudunuz ve eviniz için detoks arıyorsanız, bu çok amaçlı madde bütçenizi aşmadan hayatınızı kolaylaştıracak.

Eski Mısırlılar sabun olarak karbonata benzer bir bileşik kullanırlardı. Bu madde antiseptik, antifungal(mantara karşı) ve vücutta oluşan hafif pullanmayı gidericidir. Günlük hayatta kahve fincanında oluşan lekeleri yok eder ve buzdolabına koyduğumuz bir kap karbonat oluşan kötü kokuları emerek ortadan kaldırır. Ayrıca mide ağrısı rahatlatmak için olarak tüketilebiliyor.

Tabii bahsettiğimiz bu çok amaçlı sağlayan karbonat, organik karbonat. Piyasadaki market karbonatlarının içinde katkı maddeleri bulunabiliyor.

Dişlerinizi karbonat ile fırçalayın: Fırçanızı bazı koku önleyiciler ve diş beyazlatma macunları yerine doğal olarak karbonata batırarak (tadı okyanusa benzer, tuzlu ama katlanılabilir) kullanabilirsiniz.

Yüzünüzü karbonat ile yıkayın:  Sert ve ölü hücrelerin dökülmesi için kullanılan kozmetik maddeler yüzünüzde istemediğiniz lekeleri temizlemek ve vücudun üst tabakasını nemli tutmak için pek uygun değildir. Karbonat, özellikle ham bal ile birlikte kullanıldığı zaman dirsek ve ayak temizliğinde çok faydalı olabilmektedir. Cildiniz çok hassassa ve gerçekten nazik bir temizleyici arıyorsanız sadece bal ile yıkayabilirsiniz. Fakat bala bir miktar karbonat eklerseniz kan dolaşımına yardımcı olacaktır. Bir yemek kaşığı organik balı, bir çay kaşığı karbonat ile karıştırın ve sonra yüzünüze dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bir dakika beklettikten sonra ılık ya da soğuk suyla yıkayın. Bu kendi yaptığınız yüz yıkama karışımı çok ferahlatıcı, yatıştırıcı ve akne gidericidir.

Deodorant yapalım: Dört tatlı kaşığı karbonata, kokusu hoşunuza giden uçucu yağdan(lavanta, gül, nane) yaklaşık on damla ekleyerek karıştırın ve koltuk altları için deodorantınız hazır. Gün boyunca yeniden kullanmak isteyenler bu karışımı yanlarında taşıyabilir.

Akne ve Siyah nokta-giderici: En iyi doğal akne giderici çözüm yeşil çaylı kildir. Ama doğal çözüm olmadığı zaman; karbonat ve su ile macun kıvamında karışım hazırlayarak aknelere uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı da temizleyin: Eğer şampuan kullanmayanların arasına katılmak ya da saç köklerinde biriken kalıntıları temizlemek isterseniz karbonat kullanımı iyi bir seçenek olabilir. Sadece ılık bir bardak suya bir çorba kaşığı karbonatı ekleyin. Saçınızı ıslattıktan sonra karışımı dökün. Banyodan çıkmadan önce saçınızı iyice tarayın ve saçınızdaki kayganlık hissi tamamen arınana kadar durulayın.

Mide yatıştırıcı: Mide asidi, mide ekşimesi, gaz ve diğer mide sorunları karbonat ile hızla giderilebilir. Çünkü Karbonat hafif alkalilik sorununa neden olan asidi nötralize edebilir. Sadece ılık bir bardak su içine bir çay kaşığı karbonat karıştırın ve için. Ancak bu uygulamanın ardından en az 2 saat hiçbir şey yenmemesi tavsiye ediliyor. Midenizdeki asit nötüralize olacağında besin sindirimine uygun bir ortamın oluşması zaman alacaktır. Mide hastalığı olanların kullanım öncesi hekimlerine danışmaları önerilir.

Cildinizi Nemlendirin: Yatıştırıcı ve cilt yumuşatıcı bir deneyim için banyo suyunuza biraz karbonatı ekleyin ve bu sayede sabun ve vücut şampuanına ihtiyacınız kalmasın.

Kaynak: http://www.good.is/post/seven-surprising-ways-to-use-baking-soda