Dondurma Makinesi Olmadan Dondurma Yapın

0
328

Çeviri: Feyza Şahin (sadehayat.com)

Her ne kadar evde makine olmadan dondurma yapılamayacağı düşünülse de,  dondurma tarihinin elektriğin icadından öncesine dayandığını hatırlamakta fayda var.

Elektrikli ya da kol kuvvetiyle çalışan makinelerle yapılan dondurmalar daha kremamsı ve yumuşak bir kıvama sahip oluyor. Yine de makine olmadan da dondurma yapmak mümkün. Sıvı bir maddeyi katılaştırmak için dondurduğunuzda, sert buz kristalleri oluşur. Dondurmayı yaparken en önemli püf noktası, harcınızı buz kristallerini kırabildiğiniz ölçüde dondurmanızdır. Böylece dondurma yumuşak ve kremamsı olacaktır.

Herkesin imkânları dondurma makinesi almaya elverişli olmayabilir. Bu nedenle makine kullanmadan el yordamıyla nasıl dondurma yapılacağını paylaşmak istedik. Tarifini vereceğimiz dondurma muhallebi kıvamında, yumuşak olacak. İster bu şekilde dondurmalar yapabilir, isterseniz de süzme yoğurt kullanarak meyveli donmuş yoğurt hazırlayabilirsiniz.

Makine kullanmadan dondurma yapımı

Karışım:

  • Sütünüzü ocağa koyup kaynamaya bırakın
  • Süt kaynadıktan sonra şeker ve salebi hızlı karıştırıp sütün içine dökün. (Burada dikkat edin salep topaklaşmasın)
  • Çırpma teliyle 10 dakika ara sıra karıştırarak pişirin.

*Yumuşak kıvamı elde edebilmek için dondurmanıza 50gr kaymak, bir yemek kaşığı salep yada 3 çırpılmış yumurta ilave edebilirsiniz.

Hazırlanması:

  1. Dondurma karışımını hazırladıktan sonra, içi buz dolu bir kapta karışımın soğumasını sağlayın.
  2. Karışımı derin fırın tepsisine, plastik bir kaba, paslanmaz çelik veya düşük sıcaklık seviyelerine dayanıklı bir kaba boşaltıp dondurucuya atın
  3. 45 dakika sonra, dondurucudaki karışımınızı kontrol edin.
  4. Karışımınız kenarlarından donmaya başladığı zaman, dondurucudan çıkartarak bir spatula veya çırpma teli ile iyice karıştırın. İyice çırpıp, donmuş parçalara ayırıp, tekrar dondurucuya koyun.
  5. Her 30 dakikada bir karışımı kontrol edip, iyice karıştırın. Daha iyi bir sonuç için elektrikle veya el mikserinizi kullanabilirsiniz.
  6. Dondurmamız donana kadar periyodik olarak kontrol edip, donma işlemi gerçekleşene kadar (el veya elektrikli mikser yardımı ile) karıştıralım. Yaklaşık 2-3 saat içinde dondurmamız istenilen kıvamda olacaktır.

Afiyet Olsun.

Kaynak: http://www.davidlebovitz.com/2007/07/making-ice-crea-1/