6.3 C
İstanbul
31 Mart 2023, Cuma
spot_img

Çikolata Depresyona Sebep Oluyor

(Sadehayat.com)

Yapılan son çalışmalarda çikolata tüketimi ile depresyon arasında bağ olabileceğine ilişkin veriler elde edildi.

Natalie Rose,MD eşliğinde California Üniversitesi araştırmacıları 931 kadın ve erkek üzerinde çikolata tüketimi etkilerini araştırdı.

Denekler üç gruba ayrıldı. Her grup 28 gramdan oluşan porsiyonlardan farklı oranlarda tüketti. Bir ay boyunca 1. Grup 5 porsiyon, 2. Grup 8 porsiyon, 3. Grup ise 11 porsiyon çikolata tüketti.

Çalışmanın sonunda ikinci grup muhtemel depresyon belirtileriyle takip edilirken 3. Grup, yani en fazla çikolata tüketim oranına sahip olan grupta ise Major Depresyon semptomlarına raslandı. Birinci gruptakiler herhangi bir duygu durum değişikliği göstermediler.

İlginç bir başka bulgu da kadın ve erkek deneklerin çikolata tüketiminden aynı oranda etkilenmesiydi.

Çikolatanın depresyona sebep olup olmadığı gelecekte yapılacak olan çalışmalarla netleşecek.

Natalie Rose şöyle açıklıyor “Çikolata içinde bulunan yapay trans yağlar omega 3 yağ asidi üretimini engeller. Bu da depresyona sebep olabilir”

Sade Hayat
Sade Hayathttp://www.sadehayat.com
2008 yılında faaliyete başlayan, sade ve doğal yaşam tarzının kapsadığı konularda yayın ve satış yapan popüler bir web sitesidir. SadeHayat.com, ziyaretçilerinin yaşam tarzı ile ilgili bilgi ihtiyacını karşılamak, doğru yönlendirmeler, bilgilendirmeler ve uyarılar yaparak ziyaretçilerinin sade hayat konusunda donanımlı hale gelmelerine yardımcı olmak, sade hayat tarzında toplumun diğer kesimlerinin faydasına olacak yaklaşımların bilinirliğini arttırarak toplum faydası oluşturmak amacıyla yayın yapmaktadır. Bilgi için (Whatsapp / Bip / Telegram Hattı): 05534180802

İlgili Yazılar

[td_block_social_counter facebook="441147939243524" twitter="sadehayatcom" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Bizi Takip Edin" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" instagram="sadehayatcom"]

Son Yazılar

Gönder
Yardım?
Sade Hayat ile sohbet
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?